10 Milyon Kişi Kanserden Hayatını Kaybedecek

Okunma [3510]
10 Milyon Kişi Kanserden Hayatını Kaybedecek


WHO'ya bağlı Uluslararası Dünya Kanser Araştırmaları Ajansı'nın (IARC) küresel kanser yüküne ilişkin yeni raporu açıklandı. IARC'in 185 ülkeden elde ettiği verilerden hazırlanan raporda, her 5 erkekten biri ve her 6 kadından birinin yaşamı boyunca kansere yakalanacağı kaydedildi.

 

185 ülkeden 9,6 milyon ölümün nedeni kanser 

 

Raporda, dünyadaki kanser vakalarına bu yıl tahmini 18,1 milyon yenisinin ekleneceği ve 9,6 milyon insanın da kanserden yaşamının yitireceği bilgisine yer verildi. Küresel çapta her 8 erkekten biri ve her 11 kadından birinin, bu yıl kanserden öleceği uyarısında bulunulan raporda, dünyada şu an son 5 yıllık dönemde kanser teşhisi konulan yaklaşık 43,8 milyon kişinin yaşadığı belirtildi.

 

Kanser artışının nedenleri

shutterstock_478576633.jpg

 

Raporda, kanser yükünün çoğalmasında en önemli etkenler ise dünya nüfus yoğunluğunun artması, yaşlılık ve diğer ekonomik ve sosyal faktörler olarak gösterildi. Dünyadaki kanser vakalarının %23,4'ünün ve ölüm oranlarının %20,3'nün Avrupa'da, en çok kanser ölümlerinin ise %60 ile Asya kıtasında yaşandığı bilgisine yer verildi. Raporda, Avrupa kıtasının nüfusunun, dünya nüfusunun %9'unu oluşturduğuna dikkat çekildi. Küresel nüfusun %13,3'ünü oluşturan Amerika kıtasında ise kanser vakalarının %21, ölümlerinin de %14,4 olduğu aktarıldı.

 

Kadın ve erkeklerde farklı kanserler etkin

shutterstock_127625237.jpg

 

IARC raporunda, kanser vakaları içinde akciğer kanserinin en ölümcül kanser türü olduğu belirtildi. Kadınlarda en sık ölüme neden olan kanser türlerinin meme kanseri (% 15.0), akciğer kanseri (% 13.8) , kolorektal kanser (% 9,5) ve servikal kanser  (% 6.6) olduğu açıklandı. Erkeklerde bu sıralama, prostat kanseri (% 13.5) ve kolorektal kanser (% 10,9),  karaciğer kanseri (% 10.2) ve mide kanseri (% 9.5) şeklinde olmaktadır. 

 

Önlem alınmalı 

shutterstock_1043555269.jpg

 

Raporda ayrıca tütün tüketiminin önlenmesine yönelik kampanyaların, taramaların ve İnsan Papilloma Virüsü (HPV) aşılaması gibi tedbirlerin kanser vakalarının azalmasına yardımcı olacağı vurgulandı.

 

 

 

 


Taglar: #WHO #UluslararasıDünyaKanserAraştırmalarıAjansı #IARC #küresel #kanser #kadın #erkek #rapor #kanser #ölüm #yaşam #teşhis #nüfusyoğunluğu #yaşlılık #stres #Avrupa #Asya #Amerika #akciğerkanseri #memekanser #prostatkanseri #servikalkanser #kolorektalkanser #tütün #İnsanPapillomaVirüsü #HPV #aşılama #tedbir #kanservakaları

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 12.09.2018

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler