235 Diyetisyenden Türkiye Beslenme Haritası

Okunma [4510]
235 Diyetisyenden Türkiye Beslenme Haritası

235 DİYETİSYENDEN TÜRKİYE BESLENME HARİTASI 

 

Türkiye'nin Beslenme Haritası ; Sağlık Bakanlığı'nca uygulamaya konulan, "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" ve 10. Kalkınma Planı'nda yer alan "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması" ile çıkartılacak.

 

Ne Kadar Sürecek

 

Çalışma bu yıl sonuna, 31 Aralık'a kadar devam edecek.

 

Beslenme Haritası Nasıl Çıkarılacak

 

Sağlık taraması ile zayıflık-şişmanlık durumu, fiziksel aktivite düzeyi, risk faktörleri ve beslenme ölçümleri de yapılacak. Aile sağlığı merkezlerine davet edilen vatandaşların boy, kilo ölçümü, sağlık ve beslenme sorunlarını içeren anketler, besin tüketimi değerlendirmesi diyetisyen eşliğinde yapılacak.

 

Kimler Katılacak

 

Beslenme haritası çıkartılacak bireylerin örneklemi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlendi. Çalışma, Türkiye genelinde 15 yaş üzeri bireyler için uygulanacak.

 

Nereden Başlanacak

 

Çalışma için Gaziantep pilot il seçildi.

 

Hazırlıklar Tamamlandı

 

Çalışma için 4 gün süreyle verilen eğitimlere ; 235 diyetisyenin yanı sıra halk sağlığı laboratuvarları ile aile hekimliği uygulama ve bulaşıcı olmayan hastalıklar şube müdürleri katıldı.


Taglar: #sağlıkbakanlığı #türkiye #beslenme #beslenmeharitası #tüik #türkiyeistatistikkurumu #gaziantep #diyetisyen #gerçekdiyetisyen #araştırma #beslenmevesağlık

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 06.09.2017

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler