4.000 Kişiyi Yürüten Doktor

Okunma [2906]
4.000 Kişiyi Yürüten Doktor

 

İspanya'nın Galiçya bölgesinde bir doktor eşi benzeri görülmemiş bir sağlık projesine imza attı. Doktor, bir süre önce kilo vermesi gerektiğini düşündüğü hastalarını motive etmek için onlarla birlikte yürüyüşe çıkmaya başladı. Bu proje çığ gibi büyüdü. Bir süre sonra çoluk-çocuk, yaşlı-genç, hasta-sağlıklı 4 bine yakın kişi yürüyüşe çıkmaya başladı. Kentteki restoranlar daha sağlıklı menüler hazılayarak, çiftçiler çocuklara sağlıklı besinleri sevdirmeye çalışarak projeye destek verdi.

 

İspanyada obezlerin sayısı 2 katına çıktı

 

İspanya'da her 2 kişiden 1'i aşırı kilolu. Ülkede obezlerin sayısı son 20 yılda tam 2 katına çıktı. İspanya'nın fakir kentlerinden biri olan Galiçya'da da durum farklı değil. İşsizlik ve fazla kilolu olma oranları oldukça yüksek. Önceden sofralarında balık ve deniz ürünleri bulunduran İspanyollar şimdi daha çok ekmek ve kırmızı et tüketiyor. 

 

Yürüyüş sabah erken başlıyor

 

Carlos Pineiro adlı doktor, sabah erken saatte yürüyüşün ne kadar zor olduğunu bildiği için kendisi de hastaları ile birlikte yürüyüşe çıkıyor. Yataktan kalkmak zor olsa da, sabahın yedisinde yürüyüş başlıyor. Doktor Carlos un öncülük ettiği 20 ile 40 kişilik grubun yürüyüşü 45 dk sütüyor. Grupta obez, kalp ve damar hastası, şeker hastası olan kişiler de mevcut. 

 

Çılgın Carlos

 

Yürüyüş grubuna göre binlerce kişinin hayatını değiştirebileceğine inanmak oldukça çılgınca! Bu yüzden doktora Çılgın Carlos diyenler de var. 

 

Lorenzo'nun Çiftliği

 

Carlos'un yürüyüşe katılan hastalarından biri 80 yaşındaki Lorenzo. Lorenzo kendisine ait çiftlikte kreş öğrencilerine doğayı anlatmayı görev edinmiş. Bitkileri ekmekten, yumurta toplamaya kadar bildiği herşeyi minik öğrenciler ile paylaşıyor. Projenin işe yaraması için sıkıcı olmaması şart. Bu ; yerel okulların koydukları en önemli kurallardan biri... Spor öğretmenleri, çocuklara görev değil motivasyon verilmesi gerektiğini düşünüyor. Nne ve dedelerine ait oyunları oynayan çocuklar, futbolda kız&erkek olarak ayrılsabile, geleneksel oyunları hep birlikte oynuyorlar. 

 

Bu eşsiz bir girişim!

 

Avrupa Obezite Araştırmaları Derneği, Carlos'un Sağlık Programı'nın eşsiz bir girişim olduğunu ifade ediyor. Bu girişim son dönemlerde bilim kongrelerinin de konusu oldu. Gelecek 2 yılda programın yaşlı-genç ayırt etmeden 12.000 kişiyi harekete geçirmesi planlanıyor. 

 

 


Taglar: #İspanya #Galiçya #doktor #sağlık #proje #hasta #motivasyon #yürüyüş #çocuk #yaşlı #genç #obez #zayıflama #egzersiz #yürüyüşgünü #dünyayürüyüşgünü

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 2.10.2018

Kaynak: Deutsche Welle

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler