Abur Cubur Depresyona Sürüklüyor

Okunma [5713]
Abur Cubur Depresyona Sürüklüyor

 

Sizde mutsuz olduğunuzda çikolata, cipsle veya evde yaptığınız muhteşem browninizle mi avunuyorsunuz? O zaman kötü bir haberimiz var: Son zamanlarda yapılmış 41 çalışmanın analizi söylüyor ki abur  cubur yemek depresyon riskini arttırıyor. 

 

Abur cuburlar tüm vücutta hasar bırakıyor

shutterstock_573417244-2.jpg

 

Çalışmanın başyazarı Dr. Camille Lassale "Bir pro-inflamatuar diyet sistemik inflamasyonu tetikleyebilir ve bu da depresyon riskini doğrudan artırabilir" dedi.

Analiz, çok fazla yağ veya şeker içeren işlenmiş olan gıdaların sadece bağırsaklara değil, "sistemik iltihap" olarak bilinen tüm vücutta inflamasyona yol açtığını buldu.

The British Psychological Society  üyesilerinden bir depresyon uzmanı,  abur cubur yemenin depresyon riskini arttırmakla birlikte, bağırsaktaki mikrobiyatasını da bozduğunu söyledi. Beyindeki kimyaya çok benziyor. Yani bağırsakları etkileyen şeylerin de beyni etkilemesi şaşırtıcı değil "diye ekledi.

 

University of London'da Epidemiyoloji ve Halk Sağlığı Departmanı "Kronik inflamasyon, proinflamatuvar molekülleri beyne taşıyarak duygudurum düzenlemesinden sorumlu olan molekülleri (nörotransmitterleri)  de etkileyebilir. Bu nedenle, benimsenen diyetin yeni depresyon vakalarıyla nasıl ilişkili olduğunu anlayabiliyoruz. Abur cuburdan zengin kötü bir beslenme planı depresyon riskini artırabilir. ‘'diyor.

 

Abur cubura karşı akdeniz diyeti

shutterstock_415721434.jpg

 

Geleneksel Akdeniz diyeti uygulayanların depresyon gelişme olasılığı daha az bulunmuştur. Çünkü  araştırmalar Akdeniz Diyetinde bulunan balık, meyve, kuruyemiş ve sebzeler depresyona  karşı koruma sağladığını göstermektedir.

 

Depresyonun maddi yükü tahmin edilenden daha büyük

İngiltere'de altı kişiden birinin, sıklıkla endişe ile birlikte depresyon yaşadığı düşünülmektedir. Depresyonun tedavisinin yanı sıra  üretkenlik  kaybı dahil olmak üzere topluma toplam maliyetinin yılda 105 milyar sterlin olarak tahmin edilmiştir.

Analiz de farklı görüşler de yer alıyor

shutterstock_1091364188.jpg

Analizin sonunda bazı uzmanların  görüşü sağlıklı bir diyet ile ruh halimizi iyileştirebileceğimiz yönündeyken bazıları da bitkisel gıdalardan zengin bir beslenmenin depresyonu engelleyemeceği görüşündedir.

Royal College of GPs'in başkanı Helen Stokes Lampard şunları söyledi: "Bu büyük ölçekli çalışma, sağlıklı bir diyet yapmanın ruh halimizi geliştirebileceğine ve bize daha fazla enerji vereceğine dair daha fazla destekleyici kanıt sunmaktadır. Bu, yediklerimizin ruhsal sağlığımız üzerinde bir etkisi olabileceğini gösteren artan araştırma yapısına katkıda bulunuyor.

Uzmanlar analizin sonunda depresyon hastaların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olabileceğini bildikleri  bütünsel bir yaklaşımın bir parçası olarak yeterli ve dengeli  bir diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri tavsiye ediyorlar ."

Yeterli ve dengeli diyetin ruhsal hastalıklarda etkisini gören doktorlar ise önerilerine diyetisyen danışmanlığını da eklemiş bulunuyorlar.


Taglar: #aburcubur #depresyon #akdenizdiyeti #şeker #çalışma #analiz #balık #meyve #sebze #JournalMolecularPsychiatry #zarar #TheBritishPsychologicalSociety #bağırsak #mikrobiyata #beyinkimyası #UniversityofLondon #HelenStokesLampard #Dr.CamilleLassale #EpidemiyolojiveHalkSağlığıDepartmanı #inflamasyon #proinflamatuvar #nörotransmitter #fizikselsağlık #zihinselsağlık #ruhsalhastalıklar

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 27.09.2018

Kaynak: The Guardian

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler