Abur Cuburu Bırakmak Yoksunluk Sendromuna Sürüklüyor

Okunma [897]
Abur Cuburu Bırakmak Yoksunluk Sendromuna Sürüklüyor

 

ABD'de yürütülen yeni bir çalışma, abur cubur yemeyi bırakmanın, madde kullanmayı bırakmaya çalışan bağımlılarda görülen yoksunluk sendromuna benzer sonuçlara yol açabildiğini ortaya koydu.

 

 

Yoksunluk belirtileri başladı 

 

ABD'nin Michigan Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmada araştırmacılar, hamur işleri, patates kızartması ve pizza gibi yüksek oranda işlenmiş gıdaları tüketmeyi bırakan kişilerde ortaya çıkan yoksunluk belirtilerini değerlendirdi.

Fiziksel ve psikolojik yoksunluk belirtilerini ölçmek için kişilerin kendi beyanlarına dayalı raporlar tutan araştırmacılar, 231 yetişkinden geçen yıl yedikleri yüksek oranda işlenmiş gıdaların miktarını azalttığında neler olduğunu bildirmelerini istedi. 

Katılımcılar, abur cubur yemeyi bıraktıklarında üzüntü, sinir, yorgunluk ve şiddetli isteklerin ilk 2 ila 5 gün içinde en üst seviyeye ulaştığını, sonrasında olumsuz yan etkilerin azaldığını belirtti.

Çalışmada, bu durumun, en az ilk hafta, madde bağımlılığında görülen yoksunluksendromunun zaman seyrine paralel olduğu bildirildi.

 


Taglar: #aburcubur #calısma #maddekullanımı #ABD #MichiganÜniversitesi #hamurişleri #patateskızartması #pizza #junkfood #işlenmişgıda #besin #beslenme

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 25.12.2018

Kaynak: CNN Türk

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler