Alkol'ün 1 Kadehi Bile Yararlı Değil

Okunma [3296]
Alkol'ün 1 Kadehi Bile Yararlı Değil

 

Alkolün etkileriyle ilgili yayımlanan yeni bir araştırma, alkol tüketimini sağlıklı kılan belirli bir miktarın olmadığını ortaya koydu.

 

Alkolden ölüm yılda 2,8 Milyon

 

Saygın tıp dergisi Lancet'de yayımlanan araştırmada, her yıl dünya çapında alkol kaynaklı 2,8 milyon ölümün gerçekleştirildiği aktarıldı. Alkolü tamamen bırakmanın en sağlıklı çözüm olduğu aktarılan araştırmada, her yıl erkeklerin yüzde 7'sinde, kadınların ise yüzde 2'sinde alkol ile ilişkili ölümlerin görüldüğü ifade edildi.

 

Alkol ana sebep

 

15-49 yaş arasındaki kişilerde ölüm ve sakatlıkların temel sebeplerinden birinin alkol içmek olduğu belirtildi. Önceki kimi araştırmalarda belirli bir miktar alkol tüketmenin sağlığa iyi gelen taraflarının olduğunun aktarılmasına rağmen, yeni araştırma alkolün zararlarının bu yararları bertaraf ettiğini söylüyor.

 

Hastalık Riski Artıyor

 

1990-2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve yüzlerce diğer araştırmadan yararlanan yayında, günde bir kadeh içki içmenin kanser, diyabet ve tüberküloz riskini yüzde 0,5 artırdığı, günde iki kadehin bu riski yüzde 7'ye, beş kadehin ise yüzde 5'e çıkardığı belirtildi.

 

İyi gelme efsanesi doğru değil

 

Araştırmanın yazarlarından Dr, Emmanuela Gakidou, "Günde bir iki kadeh içki içmenin sizin için iyi olduğu kanısı sadece bir efsane, bu çalışma bu efsaneyi tuzla buz ediyor." diyor. Araştırmanın bir diğer yazarı King's College London'dan Robyn Burton ise 'alkolün dünya çapında kocaman bir sorun' olduğunun ortaya konduğunu ifade ediyor.


Taglar: #alkol #araştırma #alkoltüketimi #tıpdergisi #Lancet #Hastalık #Risk #içki #kanser #diyabet #tüberküloz #kadeh #EmmanuelaGakidou #KingsCollegeLondon #RobynBurton

Haberi Yapan: DiyetisyenDünyasıEditörü

Tarih: 26.08.2018

Kaynak: BBC Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler