Ambalajsız Ürün Uyarısı

Okunma [3448]
Ambalajsız Ürün Uyarısı

 

 Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Ankara Gıda ve Kontrol Laboratuvarı  ziyaret edildi ve çalışmalar hakkında bilgi verildi. 

 

 

Hala tağşiş ile karşılaşılıyor 

 

Bakanlık, gıda güvenliğini sağlama konusunda sıkı denetimler yaptığını belirterek, "Burada çalışan özverili personeli ve ciddi laboratuvar altyapısını da gördükten sonra içimiz çok daha rahat. Çünkü ne yazık ki hala tağşiş ve halk sağlığını tehdit edebilecek birçok konuyla ilgili sıkıntılı işler var ama bunların hepsiyle burası sonuna kadar savaşıyor." açıklamasında bulundu. 

 

 

Ambalajlı ürünler tercih edilmeli

 

yag.jpeg

 

Bakanlık, tüketicilerin ambalajlı ürünleri tercih etmesi gerektiğini dile getiren bakanlık bu ürünlerin denetlendiğini ve gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini açıkladı. Açıkta satılan süt, zeytinyağı gibi ürünlerden uzak durulması gerektiğine işaret ederek, "Bunlar belki organiğe, köye, çiftliğe, kırsala olan özlemimizi sembolize ediyor ama bunları her zaman çok iyi niyetli ürünler olarak algılamamamız gerekiyor." uyarısında bulundu.

 

 

 

Alo 174 Gıda Hattı başvuruları değerlendiriyor

 

alo-174-gida-hatti.jpg

''Laboratuvarlarımız dünya çapında uluslararası standartlarda işler yapıyor. Dışarıya da hizmet veren, kendi kendine tamamen yeten bir laboratuvar halinde çalışmaları devam ettiriyorlar. Alo 174 Gıda Hattı ile yapılan vatandaşların başvurularının değerlendirmeleri de burada yapılıyor." diyen bakanlık vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını istedi. 

 

 

Organik sertifikası olmalı

 

adsiz-tasarim-101.jpg

 

Laboratuvarda organik ürünler konusunda da incelemeler yapıldığını aktaran bakanlık yetkilileri, şöyle açıkladı:

"Organik aslında ürünlerin üstüne yapışmış bir kavram. Organik ürün dediğimiz, kuruluşlarca sertifikalandırılan ve tohumdan çatala kadarki zincirde organik olduğunu ispat eden ürünlerdir. Köylerde organik denilen ürünlere de çok itibar etmememiz lazım. Eğer hiçbir ilaç ve gübre kullanılmıyorsa bazen gerçekten de organik olabilir ama bu tabii ki her zaman o ürünün sağlıklı ve doğru bir ürün olduğu anlamına gelmiyor. Organik ürün tüketmek istiyorsak 'organik sertifikası'nı mutlaka aramamız, eğer ambalajlı bir ürün ise mutlaka arkasını çevirip 'organik hologramı'nı görmemiz lazım."

 

 

Soğanda denetimler devam edecek

 

Bakanlık, son zamanlarda yapılan denetimlerle soğanda fiyat artışlarının önüne geçildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Zaman zaman arz-talep dengesine bağlı olarak fiyatlar artabiliyor. Bundan istifade etmek isteyenlerin takipçisiyiz. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak denetimler yapıyoruz. Bu denetimlerimiz devam edecek. Belki ben de birkaç tanesine katılabilirim. Önemli olan vatandaşlara sürekli doğru fiyatlarla gıda sağlamamız ve bu fiyatlarının spekülatif olmaması.

 

 

Laboratuvar hakkında

 

Bu yıl, 12 bin 400 numuneye 43 bin analiz yapılan Ankara Gıda ve Kontrol Laboratuvarı 15 ayrı birimden oluşuyor. Laboratuvarda 431 farklı analiz yapılırken bu analizlerin 136'sı akreditasyon kapsamında bulunuyor.

Laboratuvarda, diğer laboratuvarlardan farklı olarak coğrafi işaretli ürünlerde orijin belirleme analizleri, etten cinsiyet tayini ve laboratuvarlarda kullanılan cihazların kalibrasyon analizleri yapılıyor.

Araştırma projelerinin de yürütüldüğü laboratuvarda, TÜBİTAK ile mikotoksin analizlerinde kullanılan kitlerin yerli imkanlarla üretimi çalışmaları devam ediyor.

Öte yandan, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ve il müdürlükleri ekiplerince bu yıl 5 Kasım itibarıyla 150 bin 381 gıda üretim yeri, 386 bin 840 gıda satış yeri ve 389 bin 848 toplu tüketim yeri denetlendi. Bunların 14 bin 327'sine idari para cezası uygulanırken 114'ü için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.Taglar: #TarımveOrman Bakanlığı #AnkaraGıdaveKontrolLaboratuvarı #çalışmalar #Bakanlık #gıdagüvenliği #ambalajlıürünler #süt #zeytinyağı #organik #Alo174 #gıdahattı #sertifika #inceleme #soğan #GıdaKontrolGenelMüdürlüğü #savcılık #suç

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 24.12.2018

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler