Anoreksiya, beyin yapısında değişikliklere neden olabilir

Okunma [438]
Anoreksiya, beyin yapısında değişikliklere neden olabilir

Biological Psychiatry'de yayınlanan araştırma, anoreksiya nervozanın beyin yapısı ve sağlığına etkisini ortaya koydu.

 

Anoreksiyalı kişilerde beyin küçüldü

Araştırmacılar, 22 farklı lokasyondan toplanan toplam bin 648 kadın beyin taramasına (bunların 685'i anoreksiya nervoza) dayanarak, anoreksiyalı kişilerde kortikal kalınlık, subkortikal hacimler ve kortikal yüzey alanında azalma tespit etti. Yani anoreksiyalı kişilerde beyin bir nevi küçüldü.

Birleşik Krallık'taki Bath Üniversitesi'nden psikolog Esther Walton, "Bu çalışma için dünya çapındaki araştırma ekipleriyle birkaç yıl boyunca yoğun bir şekilde çalıştık. Anoreksiyalı insanlardan alınan binlerce beyin taramasını birleştirebilmek, bu bozukluğu karakterize edebilecek beyin değişikliklerini çok daha ayrıntılı olarak incelememize izin verdi" dedi.

 

"Doğru tedavi ile beyin kendini toparlayabilir"

Yapılan çalışma aynı zamanda bu durumu mümkün olduğunca erken bir aşamada tedavi etmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Araştırma tipik olarak bilişsel davranışçı terapiyi içeren anoreksiya tedavilerinin beyindeki bu değişikliklerin bazılarını muhtemelen tersine çevirebileceğini ortaya koydu. Walton, "Hastalarda gözlemlediğimiz beyin yapısındaki büyük azalmaların, iyileşme yolunda olan hastalarda daha az farkedilir olduğunu bulduk. Bu iyi bir işaret, çünkü bu değişikliklerin kalıcı olmayabileceğini gösteriyor. Doğru tedavi ile beyin kendini toparlayabilir."


Taglar: #anoreksiya #yemebozukluğu #diyetisyen #diyet

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 14.06.2022

Kaynak: TRT

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler