Antidepresanlar, Kilo Alımına Neden Oluyor

Okunma [2925]
Antidepresanlar, Kilo Alımına Neden Oluyor

 

İngiltere'de yapılan araştırmada, 10'dan fazla yaygın antidepresanı kullanan hastaların, kullanmayanlar ile kıyaslandığında fazladan 2-3,5 kilo alma olasılığının yüzde 21 arttığını gösterdi.

 

 

Kilo artışı özellikle 2. ila 3. yılda zirve yapıyor

 

Araştırmada kilo alımı riskinin, özellikle sürekli antidepresan kullanımının 2. ila 3. yılında zirveye çıktığının, bu riskin 6 yıla kadar sürdüğünün gözlendiğini açıkladı. Fazladan 2-3,5 kilonun, bazı kişileri normal kategorisinden kilolu veya obeze taşıyabileceğine işaret eden uzmanlar, kilolu kişilerde antidepresanın obezite riskini %29 yükselttiğini de vurguladı.

 

 

Kilo alımı ahkkında endişeliyseniz bile ilacı bırakmayın

 

Araştırmada ayrıca antidepresan kullananların, kilo alımıyla ilgili endişeleri varsa doktorlarına danışmadan ilacı bırakmamaları uyarısında bulundu. Antidepresan kullanan hastalar kilo yönetimi için Diyetisyene başvurmalıdır.

 

 

Bu haplar çoğu kişide kilo almayı kolaylaştırıp kilo vermeyi zorlaştırıyor

 

Hastalarımızda genellikle gördüğümüz ;

Antidepresan kullananlar…

- Daha kolay kilo alıyor

- Daha zor kilo verebiliyor

Kilo sorununuz varsa bu bilgiyi mutlaka dikkate alın. Çünkü kilo alımının artmasıyla da depresyon , mutsuzluk bağlantılı olabiliyor.

Doktor kontrolünde başlanması gereken antidepresanlara, doktor kontrolünde bırakmanız gerektiğinini lütfen unutmayın…


Taglar: #araştırma #depresyon #depresifbozukluk #psikoloji #psikolojik #ruhhali #ruhiyiliği #kilo #diyet #kiloverme #kiloyönetimi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 30.10.2019

Kaynak: Son Dakika

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler