Arı Ürünleri Tok Kalmaya Yardımcı Oluyor!

Okunma [2756]
Arı Ürünleri Tok Kalmaya Yardımcı Oluyor!

 

TEK "TAM GIDA" POLEN

Polen bir bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan tüm besin öğelerini içeren doğal bir arı ürünüdür. Polen, genç işçi arıların, yavruların ve yavru gıda bezlerinin gelişmesi için gerekli bir besin kaynağıdır. Polenin içeriğinde; lif, fenolik ve flavonoid bileşenler, B1, B2, B3, B5, B6, A, E, C, D ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir ve fosfor mineralleri ve yaklaşık %30 oranında doğal protein bulunmaktadır.

 

Ramazan ayının gelmesiyle beraber oruç tutan bireylerin beslenme planları ve öğün sayıları değişmektedir.  Ramazan ayında gün boyu enerjik ve tok kalmak için mutlaka sahur yapılmalı, yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. Sahurda yapacağınız seçimler gün boyu sizleri zinde ve tok tutacak, kan şekerinizi ani yükseltmeyecek, susuzluğunuzu dengeleyecek yiyecek ve içeceklerden oluşmalıdır. Sahurda, ağır yemeklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Gece yediğimiz bu ağır yemekler metabolizma hızını düşürüp, yağlanma riskini arttırmaktadır. Sahurda yapacağınız protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, lif içeriğinin tümünü barındıran bir kahvaltı sizin gün boyu tok kalmanız için ideal bir seçimdir. Peynir, süt, yumurta, yoğurt gibi protein kaynakları, lifli gıdalar, tam tahıllar, yağlı tohumlar sahur sofranızda bulunmalıdır. Buna ek olarak beslenmenizde doğal arı ürünlerinden de yararlanabilirsiniz. Mesela yoğurtlu tariflerinize doğada tek "Tam Gıda" olarak bilinen poleni ekleyerek vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral, protein, lif açığını kapatabilirsiniz.

2-24.jpg

 

Polen;

 • Ramazan'da oluşabilecek vitamin mineral eksikliklerine B1, B2, B3, B5, B6, A, E, C, D ve K   potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, selenyum, demir ve fosfor içeriği ile destek olur.
 • İçerdiği fenolik ve flavonoidler sayesinde bağışıklık sistemini destekler.
 • Yorgunluk ve halsizliklere karşı zindelik sağlar.
 • Lif ve %30 oranındaki doğal protein içeriğiyle Ramazan'da uzun süre tokluk sağlar.
 • Kan şekerinin dengeler.
 • Mide ve bağırsak sağlığınızı koruyarak Ramazan ayında oluşabilecek sindirim sorunlarını engeller.

 

Bu nedenle sahurda yetişkinler 2 çocuklar ise 1 tatlı kaşığı poleni ister doğrudan ister ılık, soğuk yiyeceklere ilave ederek tüketebilir.

 

BİLİMSEL YAYINLAR NE DİYOR?

Polenin Kan Şekeri Üzerine Etkisi

2016 yılında Ukrayna'da Bukovinian Üniversitesi'nde yapılan bilimsel bir çalışmada, arı poleninin diyabetli bireylerin kan şekeri dengesi üzerine etkisi araştırılmıştır.

Çalışma, 44-76 yaş aralığındaki Tip 1 Diyabetli 50 hasta üzerinde yürütülmüştür. 21-38 gün süren bu çalışmada hastalar iki ayrı gruba ayrılmıştır.

1.Gruptaki bireylere 1800 kkal/gün diyete ek olarak, yemeklerden 20-30 dk önce günde 2 kere 250 mg polen verilmiştir.

2.Gruptaki bireylere sadece 1800 kkal/gün diyet uygulanmıştır, hiç polen verilmemiştir. (Kontrol grubu)

Çalışmaya katılan hastaların biyokimyasal parametrelerine (kan şekeri seviyeleri, kan kolesterolü, trigliserit, karaciğer fonksiyonlarına) bakıldı. Çalışmanın sonucunda, öğün öncesi polen tüketiminin kan şekerinin ani yükselmesini engellediği bildirilmiştir.

Araştırmacılar, polen tüketiminin Tip 1 diyabet belirtilerinin tedavisinde ve diyabet oluşumunu engellemede faydalı etkileri olduğunu vurgulamışlardır.

 

Kaynak: Denisow, Bożena, and Marta Denisow‐Pietrzyk. "Biological and therapeutic properties of bee pollen: a review." Journal of the Science of Food and Agriculture 96.13 (2016): 4303-4309.

1-23.jpg

 

ARI EKMEĞİ

Ramazan'da Yaşanan Sindirim Problemlerine Karşı Arı Ekmeği

Arı ekmeği, polenin dış zarının arının kendi enzimleriyle sindirilip bütün besin içeriğinin açığa çıkmış tamamen doğal bir arı ürünüdür.  Kısacası polenin fermente halidir.

Ramazan ayında değişen uyku düzenimiz, beslenme alışkanlıklarımız tüm vücudumuzu etkilemektedir.  Sindirim sistemimizde vücuttaki bu değişikliklere rağmen sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmelidir. Sindirim sistemi, besinlerin sindirilmesini, emilmesini ve gerekli dokulara dağıtılmasını, bağışıklık sisteminin desteklenmesini, bazı vitaminlerin üretilmesini sağlayan bir sistemdir. Sağlıklı bir sindirim sistemi ile ideal kilo korunur, vücut fonksiyonları düzgün bir şekilde yerine getirilir. Ramazan ayında beslenmemizde, uyku düzenimizde ve hormonlarımızda görülen bu değişiklikler sindirim sistemini etkilemektedir.

Ramazan ayında en yaygın rastlanan sindirim sorunları ise kabızlık, gaz, şişkinlik, bulantı, kusma ve ishaldir. Bu şikayetlerin kaynağı yetersiz mide suyu, sağlıksız bağırsak florası veya sindirim sistemi enzimlerinin eksikliğiyle ilişkili olabilir. Bağırsak mikrobiyotamızda sağlıklı bakterilerin bulunması hem sindirim sistemimiz hem de bağışıklık sistemimiz için çok yararlıdır. Bunun için, yeterli sıvı alınmalı, yeterli meyve ve sebze, lif kaynakları (tam tahıllı besinler) ve probiyotik gıdalar tüketilmelidir. Probiyotiklerin sindirim sağlığımıza dost bakteriler olduğunu biliyoruz. Doğal bir arı ürünü olan arı ekmeğini hem sahur hem de iftar sofralarınıza ekleyebilirsiniz.

4-10.jpg

 

Arı ekmeği;

 • Polenin fermente halidir ve içeriğinde bulunan 10 milyar probiyotik mikroorganizma sayesinde sindirim sistemini düzenler.
 • Sindirim problemlerine şifa olmasının yanı sıra içerdiği %30 oranındaki doğal protein içeriği ile tok kalma süresinizi uzatacaktır.
 • Ramazan ayında yaşadığınız halsizliklere karşı enerji ve zindeliğinizi arttıracaktır.

 

Bu nedenle yetişkinler günde 2, çocuklar ise 1 tatlı kaşığı doğrudan ya da ılık veya soğuk gıdalara ilave ederek tüketebilir.

 

Arı Ekmeğinin Probiyotik ve Zengin Besin Bileşimi

2021 yılında Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmada, Anadolu arı ekmeğinin besin bileşimi ve antioksidan özelliği değerlendirilmiştir. Arı ekmeğinin biyoyararlanımını, toplam antioksidan kapasitesi, fenolik ve flavonoid içeriğini belirlemek amacıyla Anadolu'nun belirli bölgelerinden (Muğla, Kırşehir, Sivas, Van) toplanan arı ekmeği örnekleri incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları literatürde araştırmalarıyla karşılaştırılmıştır. Anadolu arı ekmeğinin yüksek antioksidan içeriğine ve besin değerine, özellikle karbonhidrat, demir ve çinko açısından, sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmacılar, Anadolu arı ekmeğinin karbonhidrat, protein, lif, demir ve çinko içeriği bakımından zengin ve yüksek antioksidan kapasitesine sahip doğal bir arı ürünü olduğunu bildirmişlerdir.

 

Kaynak: Beykaya, M., Tanuğur Samancı, A., Samancı, T., Önder, E., Uzun, E. & Tosun, F. (2021). Investigation of Nutritional and Antioxidant Properties of Anatolian Bee Bread. Journal of Apicultural Science,0(0)-. https://doi.org/10.2478/jas-2021-0017

 

 

Arı Ekmeğinin Kan Şekeri Üzerine Etkisi ile ilgili Bilimsel Çalışma

2019 yılında Nitra Üniversitesi'nde yapılan bilimsel çalışmada, arı ekmeği tüketiminin diyabetik gruplarda etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan 30 rat, kontrol ve deney grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Tip 2 diyabetli ratlardan oluşan deney grubu, 9 hafta boyunca 700 mg/kg/gün arı ekmeği tüketmiştir. Çalışma süresince, arı ekmeği tüketen grubun kan şekeri seviyelerinde anlamlı düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda, arı ekmeği tüketiminin kan şekeri seviyelerini düzenleyerek diyabete bağlı görülen hiperglisemi ve diğer problemlerde faydalı bir destek olabileceği bildirilmiştir.

 

Kaynak: Capcarova, M., Kalafova, A., Schwarzova, M., Schneidgenova, M., Prnova, M. S., Svik, K., ... & Brindza, J. (2020). Consumption of bee bread influences glycaemia and development of diabetes in obese spontaneous diabetic rats. Biologia, 75(5), 705-711.

 

 

HAM BAL

Ramazan'da Tatlı İhtiyacına Karşı Birebir: Ham Bal

Çoğunlukla, Ramazan'da tatlı tüketmeyi severiz. Bal, doğal tatlandırıcı özelliği ile bu ihtiyacımızı sağlıklı bir şekilde karşılamamıza yardımcı olur.

Ham bal, pastörize ve polenleri tutacak derecede filtre edilmemiş, kovandan alındığı hali ile tüketime sunulan doğal bal anlamına gelir. Pastörizasyon, balın içerisinde doğal olarak bulunan enzimler, vitaminler ve fenolik flavonoid yapıdaki değerli bileşenlerin azalmasına, filtrasyon ise polenlerin azalmasına neden olur. Ham bal, pastörize edilmediğinden ve polenleri tutacak şekilde filtre edilmediğinden besin içeriği tüm doğallık ve saflığıyla korunur.

3-19.jpg

 

Tok Kalmanıza Yardımcı Bir Tarif

Tok Tutan Polenli Ham Ballı Tarif Malzemeleri :

 • Yulaf ; 4 yemek kaşığı (50 gr)
 • Süt ; 1 su bardağı (200 ml)
 • Muz ; 1/2 adet (50 g)
 • Keten Tohumu ; 1 tatlı kaşığı (5 g)
 • Propolis Damla ; 20 damla Suda Çözünebilir (%15 lik) BEE'O Propolis Damla
 • Polen ; 1 tatlı kaşığı BEE'O Polen (5 g)
 • Ham Bal ; 1 tatlı kaşığı BEE'O Ham Bal (5 g)

 

 • Toplam: 400 kkal
 • Antioksidan Kapasitesi: 573,46 mg/TE
 • Porsiyon; 1 kişilik
 • Tüketim; Tercihen ılık/soğuk

Süt ve yulafı bir tencereye alıp kısık ateşte karıştırarak

4-5 dakika pişirin. Karışımı hafif soğuduktan sonra içine Anadolu propolisi, ham bal ve keten tohumu ekleyerek karıştırın. Üzerine muz dilimleyip polen ilave ederek tüketebilirsiniz.

Afiyetle yiyebilirsiniz!

 

2-25.jpg

 

Kaynaklar:

1)Mărgăoan, Rodica, et al. "Bee collected pollen and bee bread: Bioactive constituents and health benefits." Antioxidants 8.12 (2019): 568.

2) Ahmed, Moussa, et al. "Evaluation of physicochemical and antioxidant properties of raw honey from Algeria." J. Microbial. Biochem. Technol (2014): S4.

3) Senyuk, B., L. Boreyko, and S. Yurnyuk. "Correction of clinical and biochemical parameters using bee pollen in patients with diabetes." The Unity of Science: International Scientific Periodical Journal 4 (2016): 137-139.

 

Bu advertorial Bee'o 'nun katkılarıyla hazırlanmıştır. 


Taglar: #hambal #bal #arı #beeo #bee #arıürünleri #polen #hambal #arıekmeği #ariurunleri

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 22.04.2022

Kaynak: Sponsorlu İçerik ; Bee'o'nun Katkılarıyla

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler