Artık Sağlık Bilimleri Fakültesi

Okunma [1689]
Artık Sağlık Bilimleri Fakültesi

 

Artık Sağlık Bilimleri Fakültesi

 

Amasya Sağlık Yüksekokulunun kapatılarak, "Sağlık Bilimleri Fakültesine" dönüştürülmesi 17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan üniversite Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay "Üniversitemiz bünyesinde akademik faaliyetlerini sürdüren Sağlık Yüksekokulu; 1994-1995 akademik yılında "Amasya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu" adı altında Önlisans eğitimine başlamıştır. 1997-1998 akademik yılından itibaren ismi "Amasya Sağlık Yüksekokulu" olarak Lisans programına dönüştürülmüş ve 4 yıllık Hemşirelik Lisans eğitimi vermeye başlamıştır. 2009-2010 akademik yılında ise Ebelik Lisans programı yüksekokulumuz bünyesinde açılarak öğrenci kabulüne başlamıştır. Diğer taraftan 2011-2012 akademik yılında, "Beslenme ve Diyetetik", "Fizyoterapi ve Rehabilitasyon" bölümleri açılmıştır. Halen Hemşirelik ve Ebelik programlarında Lisans düzeyinde aktif eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü yüksekokulumuzda; Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programlarına yönelik akademik personel alımlarına başlanılmış kısa bir süre içerisinde özellikle Öğretim Üyesi Yetiştirme Programında (ÖYP) söz konusu programlara kadro tahsisi yapılmış, lisansüstü öğrencilerimizin dönmesi ile aktif hale getirilebileceği öngörülmektedir.

Sağlık Yüksekokulumuzdaki alanında uzman 1 Prof. Dr., 8 Yrd. Doç. Dr., 7 Öğr. Gör., 13 Arş. Gör. mevcuttur. Diğer taraftan Üniversitemiz Tıp Fakültesi kadrosunda bulunan öğretim üyelerimiz ile Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon (ortak kullanım) kapsamında çalışan diğer uzman doktorlar Yüksekokul Müdürlüğümüzün talepleri doğrultusunda ders, staj ve laboratuvar uygulamalarında aktif olarak görev almaktadırlar. Ayrıca, yine Üniversitemiz bünyesinde aktif olarak bulunan Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO); Çocuk Gelişimi, Yaşlı Bakımı, İlk ve Acil Yardım, Optisyenlik,... gibi pek çok program aktif olup alanında uzman 2 Yrd. Doç. Dr., 13 Öğr. Gör. ile akademik çalışmalarına devam etmektedir. Sağlık Yüksekokulumuz ve Sabuncuoğlu Şerefeddin SHMYO aynı çatı altında bulunmakta olup laboratuvarları, derslikleri ve çoğu zaman öğretim elemanlarını karşılıklı olarak ders vererek ortaklaşa kullanmaktadırlar." dedi.

Rektör Orbay, Sağlık Yüksekokulunun; "Sağlık Bilimleri Fakültesi" çatısı altında çalışmalarını sürdüreceğini dile getirerek, "Bilimsel yaklaşımlar doğrultusunda, kaliteli eğitimi birinci öncelik olarak gören, birey, aile ve toplum sağlığını koruyan, geliştiren ve sürdürmede etkin olan; eğitim, uygulama, araştırma, yönetim ve liderlik alanında başarılı sağlık personeli ve eğitimciler yetiştirmeyi kendisine misyon edinen Sağlık Yüksekokulumuzun; "Sağlık Bilimleri Fakültesi" çatısı altında akademik çalışmalarını sürdürmesinin bu çalışmalara daha fazla ivme katacağı Üniversitemiz Senatomuzca uygun görüş ile YÖK Başkanlığınıza sunulmuş ve başta YÖK Başkanımız Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve YÖK Genel Kurul üyelerimizin onayı ile ilgili süreç başlatılmış ve bu süreç 17 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede "Sağlık Bilimleri Fakültesinin" Kurulması ile tamamlanmıştır. Sağlık Bilimleri Fakültesinin kurulması sürecinde desteğini esirgemeyen başta YÖK Başkanımız Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilir, özellikle sağlık sektöründe eğitim, öğretim ve alanında ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan ve tercih edilen bir eğitim kurumu olma yolunda başarılar dilerim." diye konuştu.


Taglar: #sağlıkbilimlerifakültesi #fakülte #diyetetik #amasya #beslenmevediyetetik #diyetisyen

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 25.08.2017

Kaynak: Amasya Üniversitesi

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler