Bakanlıktan Diyetisyenleri Üzen Karar

Okunma [7410]
Bakanlıktan Diyetisyenleri Üzen Karar

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Skandal Karar 

 

Daha önce hem meslektaşları, hem çeşitli bakanlıklarca mahkemeye verilmiş ve meslekten men cezası almış Canan KARATAY'a gençler ile ilgili bir sağlık projesinde yer verirken, diyetisyenleri unuttu. Gençlik ve spor bakanlığına binlerce diyetisyenden tepki yağıyor.

 

Karatay'a Sağlık Bakanlığı El Koymuştu

 

Geçtiğimiz yıllarda kolesterol ilaçlarının bırakılması yönünde yaptığı açıklamalar sebebi ile sağlık bakanlığı el koymuştu.

 

Çocuklar Sınırsız Kahve İçsin Yalanı

 

Söyledikleri bilimsel bilgilerden uzak hurafelere dayanan bu kişinin söylediklerini bakanlık yalanladı.

 

Tarım Bakanlığı Şikayet Etmişti

 

Ekmek yemenin zararlı olduğu iddasında bulunan bu kişiyi Tarım bakanlığı şikayet etmişti.

 

Çocuk Doktorları da Şikayet Etti

 

D vitaminin fazlası zehirlemez (toksik değildir) deyince, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği şikayet etti.

 

Kadın Doğumcular da Dayanamadı

 

Gebelikte şeker testi yapılmasın dedi, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği şikayet etti.

 

Sonunda Meslekten Men Cezası Aldı

 

Tüm bu şikayet ve davalar sonucunda 15 gün süre ile meslekten men cezası aldı. Hasta muayene edemedi, reçete yazamadı. 

 

Bakanlık Tüm Bunları Unuttu

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tüm bu bilimsel veriler dışı keyfi konuşma, toplum sağlığını tehlikeye atma, bunlara bağlı bilimsel otoriteler ve meslektaşları tarafından şikayet ve dava edilen, sonucunda meslekten men edilen bu kişinin yaptıklarını unuttu. Bu kararla gençlerin sağlığını riske attı.

 

600 Bin Öğrenci Beslenmeyi Diyetisyen Olmadan Öğrenecek

 

Skandal karar göre diyetisyen olmayan bir ekip tarafından, dengeli beslenme, sağlıklı zayıflama ve obeziteyle mücadele konularında gençlere konferanslar verilecek. Kredi ve Yurtlar Kurumu, 81 il ve KKTC'deki yurtlarda barınan 600 binden fazla öğrenciyi kapsıyor.

 

Beslenmenin Patronu Diyetisyen'dir

 

Tüm dünyada ve ülkemizde sağlıklı ve dengeli beslenmenin nasıl olması gerektiğini diyetisyen anlatır. Diyetisyenlik mesleğinin amacı budur. Ülkemizde 4 yıllık eğitim ile beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olan sağlık personeline Diyetisyen ünvanı verilmektedir. 

 

Her gördüğünü Diyetisyen sanma #GerçekDiyetisyen 'den şaşma

 

Yazılı ve görsel medyada, çok çeşitli meslek grubuna mensup kişiler beslenme ile ilgili halk sağlığını tehlikeye atacak bilgiler vermektedir. Siz siz olun, reçetenizi doktorunuzdan, ilacınızı eczacınızdan, diyetinizi diyetisyeninizden alın. Biz www.diyetisyendunyasi.com olarak beslenme ve diyetetik mezunu üyelerimizi #gerçekdiyetisyen olarak adlandırıyor ve bu şarlatanlardan ayırıyoruz. Sizde beslenme tavsiyesi alacağınız kişiye diplomasını, beslenme ve diyetetik bölümü mezunu olup olmadığını sorun. Değilse, kursa gittim, hobi olarak yapıyorum, aslında şucuyum, bucuyum, ilgi alanım ...vb yanıt verenlerden koşarak uzaklaşın. 


Taglar: #karatay #canankaratay #gençlikvesporbakanlığı #bakanlık #türkiye #diyetidiyetisyenyazar #gerçekdiyetisyen #diyetbendensorulur

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 13.11.2017

Kaynak: Gençlik ve Spor Bakanlığı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler