Bayramda kilo alan 6 insan tipi

Okunma [2242]
Bayramda kilo alan 6 insan tipi

 

1. Bayram gezmesinde şekeri abartan kız 

 

bayram.jpg

 

2. Markette bayram eden çift

 

obez_adam.jpg

 

3. Misafir çikolatasını gömen adam

 

nine.jpg

 

4. Kendi yaptığı tatlıları yiyen nine

 

 

obez_.jpg

 

5. Şekerleme yemekten nefes alamayan genç

 

tarti.jpg

 

6. Göbeği kıyafetlerine sığmayan baba

 

Bayram tatilinde gördükleri güzel yemeklere dayanamayarak ipin ucunu kaçıran bu insanların kiloları nasıl oldu. Peki sadece kiloya bakmak sizce yeterli gelir mi? Pek çok araştırma sadece kilo değişimine bakmanın yetersiz kaldığını, mutlaka vücut yağ yüzdesindeki değişiminin bilinmesi gerektiğini söylüyor. Gelin nedenlerine birlikte bakalım, profesyonel vücut analizi cihazı kullanan bir diyetisyenden mutlaka yardım alalım. 

 

5625891-obez-kadin.jpg

 

Baskül yetmez, vücut analizi gerekir!

 

vu-cut-analizi.jpg

 

Beden kitle indeksi, yetişkinlerde ağırlık ve boya bağlı olarak antropometrik özellikleri tanımlamak ve bunları sınıflandırmak için kullanılan bir yöntemdir. Genel olarak kişinin şişmanlığının derecelendirilmesinde kullanılır ve çeşitli sağlık sorunları için risk faktörü olarak belirleyicidir (1).

Ancak BKİ vücut yağ yüzdesini belirlemede etkili değildir. Ayrıca farklı vücut bölgelerindeki yağ yüzdeleri ile ilgili de bilgi vermez (1,2). Empedans kullanılarak ölçülen vücut yağ yüzdesinin, obezitenin daha iyi bir ölçüsü olarak giderek daha fazla savunulmaktadır (2). 


Vücut yağının dağılımı, kardiyovasküler hastalıklar, bazı kanser türleri, metabolik bozukluklar ve prematüre ölümlerinin belirleyicisidir. Kadınlar ve erkeklerin yağ depolarında cinsiyete bağlı farklılıklar vardır. Kadınlarda erkeklere göre abdominal deri altı (subkutan) yağlanma daha fazlayken intra-abdominal yağ depoları daha azdır (3).

Vücut yağ kütlesi, esansiyel ve depo yağlar olmak üzere iki bölümden oluşur. Esansiyel yağlar kemik iliğinde, kalpte, akciğerlerde, karaciğerde, böbreklerde, bağırsaklarda, dalakta, kaslarda ve yağdan zengin merkezi sinir sisteminde depolanan yağları içermektedir. Normal fizyolojik işlevlerin gerçekleştirilmesi için vücudun bu yağlara ihtiyacı vardır. Kadınlar bunlara ek olarak cinsiyete özgü meme bezlerinde ve üreme organlarını çevreleyen pelvik bölgelersinde ekstra esansiyel yağ bulundururlar. Kadınlarda esansiyel yağ miktarı erkeklerden üç kat daha fazladır (4).

 

Yetişkinlerde ideal yağ oranı nedir?

 

BKİ'nin 25-29 kg/m² arasında olması aşırı kiloluluk olarak kabul edilir. BKİ≥30 kg/m² olması ise kadın ve erkek için obezite olarak kabul edilir (1,3). Araştırma sonuçlarına göre vücut yağ yüzdesinin erkekler için %25'ten fazla olması şişmanlık, %20-25 arasında olması ise hafif şişmanlık olarak belirlenmiştir. Kadınlarda ise bu değerler şişmanlık için %30, hafif şişmanlık için ise %25-30'dur (4). Yapılan bir çalışmada BKİ'si 25 kg/m² olan erkeklerde yağ yüzdesi %14-35 arasında, kadınlarda ise %26-43 arasında değişmektedir. Böylece obeziteyi tanımlamak için vücut yağ yüzdesinin kullanılması, BKİ'ye göre normal olarak değerlendirilen bireylerin zayıf, kilolu ya da aşırı kilolu olabileceğini göstermektedir (1). Vücut yağ yüzdesinin yaşa ve vücut bileşimine göre sınıflandırılması Tablo 1 ve Tablo 2'de gösterilmiştir (5).

 

Yağ yüzdesine göre vücut bileşimi sınıflandırması

 

Tablo 1. Erkek

erkek_yag-_2.jpg

Tablo 2. Kadın

 

kadin_yag-_2.jpg

 

Kaynaklar

  1. Nuttall, Frank Q. "Body mass index: obesity, BMI, and health: a critical review." Nutrition today 50.3 (2015): 117.
  2. Myint, Phyo Kyaw, et al. "Body fat percentage, body mass index and waist-to-hip ratio as predictors of mortality and cardiovascular disease." Heart 100.20 (2014): 1613-1619.
  3. Peltz, Gerson, et al. "The role of fat mass index in determining obesity." American Journal of Human Biology 22.5 (2010): 639-647.
  4. Her Yönüyle Obezite; Önleme ve Tedavi Yöntemleri, Türkiye Diyetisyenler Derneği Yayını.
  5. II. Obezite Diyetisyenliği Kursu, 2-5 Ekim 2013, Ankara.

Taglar: #tartı #yağoranı #kadınyağoranı #erkekyağoranı #yağyüzdesi #vücutyağoranı #vücutanalizi #tartımedikal

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 18.06.2018

Kaynak: Tartı Medikal aracılığı ile

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler