Beslenme Cinsel Sağlığı İyileştirir

Okunma [1148]
Beslenme Cinsel Sağlığı İyileştirir

Dünyada diyet ve sağlıklı yaşam araştırmalarını inceleyen biri kesinlikle aradaki farkı hemen fark eder. Gerek dünyanın en uzun yaşayan toplulukları incelendiğinde, gerek kilo, beslenme ile hastalıkların ilgisi araştırıldığında sağlıklı beslenmenin önemi hemen ortaya çıkıyor.

Çok basit bir örnek: University of Cambridge'de 40-79 yaşları arasında 20,000 kadın ve erkek üzerinde yapılan bir çalışmaya göre sigara içmemek, düzenli egzersiz yapmak, ılımlı miktarda alkol almak ve her gün 5 porsiyon sebze ile meyve yemek yaşam sürenize tam 14 yıl ekliyor. Yani sadece dört sağlıklı seçim ile ömrünüzü uzatabiliyorsunuz.

Genetik mirasa şekil vermek, sağlıklı yaşam genlerini aktive etmek için beslenmenin inanılmaz bir önemi var. Genetik faktörler kalp-damar hastalıkları, kanser, inme, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi pek çok sağlık sorununa zemin oluştursa da gençlik yıllarından beri edindiğimiz yanlış yaşam tarzı alışkanlıkları bu problemlerin oluşmasını kolaştırıyor.

beslenme-cinsel-saglik-2.jpg

Sağlıklı yaşam ve cinsel sağlık üzerine çalışan bir hekim olarak beslenmenin bu inanılmaz etkisi danışanlarımda görüyorum. Kilo, egzersiz, beslenme şeklinin genel sağlığı ve cinsel performansı ne kadar etkilediğine tanık oluyorum. Bu durum hem kadınlar hem erkekler için geçerli.

beslenme-cinsel-saglik-1.jpg

Diyetisyen Dünyası'ndaki sevgili dostlarım hem klinik gözlemlerimi, son araştırma sonuçları, ilginç bilgileri, yurtdışından haberleri size bu köşeden aktaracağım. Bireysel mutluluğun ve çift sağlığın en önemli noktalarından biri cinsel sağlık. Cinsel sağlık genel sağlığın adeta bir barometresi. Cinsel sorunlar fiziksel potansiyelin ve psikolojik-duygusal durumun bir yansıması. Bu konuyla ilgili de merak ettiklerinizi yanıtlayacağım.

Ben böyle önemli bir mecrada konuk olmaktan dolayı çok mutluyum. Ümit ediyorum ki sorularınızla, yorumlarınızla, cevaplarınızla interaktif bir köşe oluşturabiliriz.


Taglar:

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 12.04.2015

Kaynak:

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler