Bugün Obezite Ameliyatı Olanları 10 Yıl Sonra Ne Bekliyor?

Okunma [1407]
Bugün Obezite Ameliyatı Olanları 10 Yıl Sonra Ne Bekliyor?

Mide by-pass ameliyatı geçiren hastaların ameliyattan sonraki 10 yıllık süreçte, verdikleri kilonun büyük bölümünü yeniden almadıkları belirlendi.

Araştırma Nerede ve Nasıl Gerçekleşti?

Araştırma, Virginia Üniversitesi Tıp Okulu'nda görevli olan Dr. J. Hunter Mehaffey ve meslektaşları tarafından gerçekleştirildi.

Çalışmada, 1985 ve 2004 yılları arasında mide by-pass ameliyatı geçiren bin 87 hastanın yer aldığı bir veritabanı kullanıldı. 651 hastaya telefonla ulaşıldı.

Kronik Hastalıklarda Azalma Görüldü

Ameliyat öncesinde hastaların %41'inde diyabet varken, ameliyattan 10 yıl sonra ise diyabetin devam ettiği hastaların oranı %18'e indi.

Ameliyattan 10 yıl sonra yapılan değerlendirmede; kalp hastalığı, kan basıncı yüksekliği, uykuda solunum durması, eklem sorunları ve reflü gibi hastalıkların da ameliyat öncesine göre önemli ölçüde azaldığı tespit edildi.

Doktor Yorumları Ne Diyor?

Michigan Üniversitesi'nde görev yapan Dr. Amir Ghaferi "Zaman içerisinde yeniden kilo alma endişesi hep vardır. Bu nedenle, verilen değerin %50'sinden fazlasının geri gelmediğini görmek güzel bir sonuç oldu. Ameliyatın çok büyük faydaları var. Bu tip cerrahinin; danışmanlık, beslenme şeklini destekleme ve egzersiz programları gibi yöntemleri aşan faydalar sağladığı kanıtlanmış durumdadır." şeklinde konuştu.

Son Yıllarda Hangi Bariatrik Cerrahi Operasyonu Daha Çok Yapılıyor?

Dr. Ghaferi; mide by-pass ameliyatının, etkili olduğu kabul edilen standart bir cerrahi tipi olmasına karşın, son 5-6 yılda tüp mide ameliyatlarının daha fazla yapıldığını da belirtti.

bugun-obezite-ameliyati-olanlari-10-yil-2.jpg


Taglar:

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 12.05.2017

Kaynak:

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler