Bütün Diyetler Aynı Mı?

Okunma [1540]
Bütün Diyetler Aynı Mı?

Eğer öyleyse şimdi biz hangi diyeti yapacağız?

Amerikan Tıp Derneği dergisinde yayınlanan bir araştırma, 48 ayrı deneyden alınan sonuçların genel analizini yapmış. Bu çalışma Atkins'den Weight Watchers'a, tüm diyetlerin aslında benzer sonuçlar verdiğini; kilo vermek isteyenlerin kendilerine en kolay gelen diyet yolunu seçtiklerini bildiriyor. Araştırmayı yürüten Kanadalı ekip, bir diyeti sonuna kadar başarıyla devam ettirmenin, diyetin kendisinden daha önemli olduğunu düşünüyor.

Zayıflatan her diyet başarılı mı?

Aslında düşük kalori içeren her diyet kilo vermenizi sağlar. Çünkü kilo vermek günlük enerji alımının azaltılması temelinde bir matematiğe dayanmaktadır. Her yıl yeni diyetlerin zayıflamada daha etkili olduğuna dair bilgilerle ortada dolaşıyor, bu diyetler hakkında yeni haberler ve yan ürün olarak besin takviyeleri ortaya çıkıyor. Ancak daha sonra popülaritesi azalıyor. 

Kilo vermenin genel sağlığa katkısı önemli ancak daha da önemli ve kritik olan kilo verme yönteminizin uzun süreli olup olamayacağı. Uyguladığınız diyete ömür boyu devam edip edemeyeceğiniz ve uzun vadede sağlığınızda yaratabileceği olumsuzlukların var olup olmadığını düşünmelisiniz. Örneğin düşük kalorili yüksek proteinli diyet 1 ay için size şahane bir çözüm gibi gelebilir ancak 3 yıl boyunca bu düzende olmak karaciğer ve böbrek hasarı ile metabolik hızınızı ne hale getirecek ?

Şu sıralarda tartışmaların konusu düşük karbonhidrat ve düşük yağ diyetleri. Ontario'daki McMaster Üniversitesi ile Toronto Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden bilim insanları, yüksek kilolu olup diyet yapan 7.286 kişiden alınan verileri incelemiş. İncelenen diyetler arasında Atkins, South Beach, Zone, Biggest Loser, Jenny Craig, Nutrisystem, Volumetrics, Weight Watchers, Ornish ve Rosemary Conley diyetleri bulunuyor. 

Araştırma sonucu olarak bireylerin "kendilerine en az zorluk yaratan diyeti" seçtikleri sonucuna varılmış. Ancak bu çalışmada, diyetlere göre değişebilen kolesterol düzeyi gibi, daha geniş çaplı sağlık sorunları incelenmemiş.

Öyleyse ben hangi diyeti uygulamalıyım?

butun-diyetler-aynimi-2.jpg

Bu soruya çok farklı cevaplar verenler olacaktır. Herkesin diyetten beklentisi farklı olabilir. Beslenmede tek bir altın yol herkes için geçerli değildir. Dolayısıyla, her bireyin beslenme çözümü kendisine özel olmalıdır. Tıpkı her parmak izinin farklı olması gibi, metabolizma ve yaşam şekilleri de birbirinden farklılık gösterir. En doğru diyeti bulmak ve herkese ilan etmek gibi bir durum söz konusu olamaz. Her bireyin sevdiği ve sevmediği yiyecekler, sağlık durumu, ailesel özellikleri, egzersiz durumu, metabolik hızı farklıdır. 

Vücudumuzun tüm  besin öğelerine ihtiyacı var, saç telimizden tırnak ucuna kadar tüm dokuların sağlıklı beslenmesi için her gün 5 temel besin grubunu tüketmek gerekir. 

Besin öğesinin dengesizliği bağışıklık sistemini zayıflatır, hormon ve enzimlerin sağlıklı çalışmasını engeller özellikle büyüme çağı çocuklar ve genç kızlarda boy uzaması ve normal gelişimi engeller,  âdet düzensizlikleri, unutkanlık, derste başarısızlık gibi önemli sonuçlar doğurur.

butun-diyetler-aynimi-3.jpg

Sağlık için 8 tüyo

butun-diyetler-aynimi-4.jpg

  • Kilo vermek için hayatınızdan karbonhidratı tamamen çıkarmayın.
  • Rafine edilmemiş, yani kabuğu ayrıştırılmamış ürünleri tercih edin.
  • Beyaz ekmek yerine tam tahılları, pirinç yerine bulguru seçin, kinoa karabuğday mercimek hep sofranıza olsun
  • Yağı hayatınızdan tamamen çıkarmayın, bazı vitamin ve mineraller yağda emildiği için salatayı yağsız yemeyin. Örneğin, havuç salatasındaki A vitaminini alabilmeniz için bir miktar yağa ihtiyacınız var. Bu nedenle, salatalara bir tatlı  kaşığı zeytinyağı koyun. 
  • Posa ihtiyacı için her gün mutlaka sebze ve baklagil yemiş olmaya gayret edin. Fındık, ceviz badem gibi yağlı tohumları önemseyin.
  • Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın, yulaf, yumurta, meyve,yoğurt gibi farklı kahvaltı seçimlerini hayatınıza alın.
  • Diyet yaparken sıcak ya da soğuk su içmenin bir önemi yok. Sıcak su yağ yakmaz.
  • İyi uyuyun.Az uyku şişmanlatır, bu yüzden yeteri kadar uyuyun; günde 4-5 saat uykunun altına düşmeyin. Az uyuduğunuzda, vücut alamadığı enerjiyi yiyerek gidermeye çalışır.

Taglar:

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 15.04.2015

Kaynak:

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler