Çocuklar İlk 10 Yılda 140 Kilo Şeker Tüketiyor

Okunma [2403]
Çocuklar İlk 10 Yılda 140 Kilo Şeker Tüketiyor

 

 

İngiltere'de çocukların şeker tüketimiyle ilgili yapılan araştırmada, çocukların 10 yaşına kadar yaklaşık 140 kilo şeker tükettiği ortaya çıktı.

 

 

Çocuklar günde 13 küp şeker tüketiyor

 

shutterstock_367390880.jpg

 

Halk Sağlığı Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre 10 yaşın altındaki çocukların günde ortalama 13 küp şeker tükettiğini gözler önüne serdi. Uzmanlar, aileleri çocuklarına özellikle şekerli meyve suları, mısır gevreği, şekerli yoğurt, bisküvi tipi gıdaları vermemeleri konusunda çocukları uyardı. İngiltere'de şekerli yiyecekler üzerinden alınan vergi, toplumdaki obezite tehdidine karşı geçen yıl arttırılmıştı. Şeker karşıtı platformdan uzmanlar 10 yaşın altındaki çocukların şeker içeren gıdalara karşı korunması için hükümetin aldığı tedbirleri arttırmasını istedi. Çocuklar için yapılan 100 gram şekerli yoğurtta 4 küp şeker; 30 gram mısır gevreğinde 3 küp şeker; 100 gram meyve suyunda ise 4 küp şeker bulunuyor.

 

 

2 yaşından itibaren ihtiyacın 2 katı şeker tüketiliyor 

 

İngiltere, genç nüfusun üçte biri fazla kilolu olduğu için, Batı Avrupa'da en yüksek obezite oranına sahip ülke. İki yaşından itibaren çocuklar günde ortalama 52 gram şeker tüketiyor. Bu sayı günlük önerilen maksimum değerin iki katından fazla. Fazla kilolu olmak, ‘tip iki diyabet' dahil olmak üzere sağlık problemleri riskini arttırıyor. Uzmanlar  ebeveynlerin çikolatalı mısır gevreklerini, rendelenmiş buğday veya püre ile değiştirmelerini öneriyor.

Sonuçları açıklayan Halk Sağlığı Merkezi'nden Dr. Alison TEDSTONE, "Çocuklar çok fazla şeker tüketiyor, ancak ebeveynler bu sorunun yıllar geçtikte daha da büyümemesi için şimdi harekete geçebilir" dedi.


Taglar: #çocuk #şekertüketimi #araştırma #meyvesuyu #mısırgevreği #şekerliyoğurt #İngiltere #nüfus #halksagligimerkezi #DrAlisonTEDSTONE #sugar #candy #cocukbeslenmesi #beslenmeuzmanlari #nutritionofchild

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 5.01.2019

Kaynak: Sözcü

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler