Covid19 için Ölüm Oranı Obezlerde 10 Kat Fazla

Okunma [3253]
Covid19 için Ölüm Oranı Obezlerde 10 Kat Fazla

 

Covid19 için Obezlerde Ölüm Oranı 10 Kat Fazla olduğunu belirten Dünya Obezite Federasyonu, obez kişilerin test ve aşılama için öncelik gruplarına dahil edilmesini istedi.

 

Ölüm Oranı 10 Kat Fazla

 

Yetişkin nüfusun yarısından fazlasının aşırı kilolu olduğu ülkelerde yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölüm oranlarının, diğer ülkelerden yaklaşık 10 kat daha fazla olduğu bildirildi.

Dünya Obezite Federasyonu'nun raporunda, 2020'de patlak veren salgında şubat 2021 sonuna kadar Kovid-19 kaynaklı 2,5 milyon civarında ölümün yaklaşık 2,2 milyonunun, yetişkin nüfusunun yarısından fazlası aşırı kilolu olan ülkelerde gerçekleştiği kaydedildi. 

 

40 yılda hızla arttı

 

Bloomberg'in haberine göre, obez kişilerin test ve aşılama için öncelik gruplarına dahil edilmesi gerektiği ifade edilen, 160'dan fazla ülkeden alınan verinin incelendiği raporda, son 40 yılda obezitenin dünya çapında neredeyse 3 katına çıktığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün obezitenin kendi başına küresel bir salgın olduğu konusundaki uyarısına yer verilen raporda ayrıca Kovid-19 salgınında aşırı kiloluların hastaneye yatma, yoğun bakıma kaldırılma veya solunum cihazına bağlanma ihtimalinin arttığı, örneğin İngiltere'de fazla kiloluların yoğun bakıma kaldırılma olasılığının diğerlerinden yüzde 67 daha fazla olduğu vurgulandı.

 

Yoğun bakım oranı 3 katına çıktı

 

ABD'de de Kovid-19 hastası obezlerin yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranının diğerlerinin 3 katına çıktığı ifade edildi.

Raporda ABD'de her 100 bin kişiden 105,7'sinin Kovid-19'dan yaşamını yitirdiğine, bu kişilerden 67,9'unun aşırı kilolu olduğuna; İngiltere'de de her 100 bin kişiden 110,7'sinin Kovid-19'dan öldüğüne, bunlardan 63,7'sinin aşırı kilolu olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, tüm ülkelerde aşırı kiloluların oranının yüzde 50'nin altında olması halinde yüz binlerce Kovid-19 kaynaklı ölümün önüne geçilmiş olabileceğine işaret edildi. 


Taglar: #Covid19 #Obez #ÖlümOranı #ObeziteFederasyonu #Yetişkin #Bloomberg #BirleşmişMilletler #Salgın #İngiltere #Yoğunbakım

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 4.03.2021

Kaynak: İndependent Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler