Dildeki Bakteriler ve Pankreas Kanseri Arasında İlişki Tespit Edildi

Okunma [3397]
Dildeki Bakteriler ve Pankreas Kanseri Arasında İlişki Tespit Edildi

 

 

Pankreas kanseri hastalarıyla sağlıklı kişilerin dil mikrobiyomunu karşılaştıran araştırmacılar, kanser hastalarında dört bakteri türüne daha çok rastladı.

 

 

4 tip bakteri kansere neden oluyor 

 

Bilinen en ölümcül kanser türlerinden biri olan pankreas kanserini teşhis etmek için Çinli bilimciler Çin'in geleneksel tıp uygulamalarından ilham alan bir yöntem geliştirdi. Araştırmacılar ağızdaki bakterilerin pankreas kanseriyle ilişkili olarak farklılık gösterdiğini ve dört tip bakterinin pankreas kanseri hastalarında daha fazla görüldüğünü keşfetti.

Çin geleneksel tıp uygulamalarında şifacılar öncelikle hastanın dilini inceliyor. Dili detaylı şekilde incelemenin, hastanın vücudunda hangi organlarda sorun olabileceği hakkında bilgi vereceğine inanılıyor. Bu yöntem aslında ağız mikrobiyomu ile ilişkili olabilir. Uzmanlar yakın zamanda bağırsak mikrobiyomu ve ağız mikrobiyomu hakkında daha fazla bilgi edindikçe insan vücudundaki bakteri popülasyonunun sağlık durumuna etkisi konusunda da bilgi sahibi olmaya başladı.

 

 

Hastalar ve sağlıklı kişiler karşılaştırıldı

 

Çinli araştırmacılar 55 kişinin dilinde bulunan bakterileri inceledi. Bunlardan 30'u pankreas kanserinin erken aşamalarındaydı. Kalan 25 kişi ise sağlıklıydı. Katılımcıların hiçbiri son 3 ayda antibiyotik ya da başka herhangi bir ilaç kullanmamıştı. Elde edilen sonuçlar araştırmacıların beklentilerini doğrular nitelikteydi.

Dört tür bakteri; Leptotrichia, Fusobacterium, Haemophilus ve Porphyromonas pankreas kanseri hastalarında, sağlıklı hastalara göre çok daha fazlaydı. Doktorlar bu farkın neden kaynaklandığından emin değiller. Bu değişikliklerin sadece pankreas kanserinde mi görüldüğü de bilinmiyor. Kanser gelişiminin aynı anda dil mikrobiyomuna da etki edebileceği düşünülüyor.

Araştırmanın yöneticisi Lanjuan LI şu ifadeleri kullandı: "Araştırma üzerine daha derinlemesine çalışmalar yapılması gerekiyor ancak mikrobiyomdaki değişiklikler ile pankreas kanseri arasında bir ilişki olduğuna dair kanıtlar her geçen gün artıyor. Bakterilerdeki değişiklik ile pankreas kanseri arasında bir ilişki tespit edilirse bu durum gelecekte erken teşhis ve önleyici araçlar geliştirmek amacıyla kullanılabilir."

Pankreas kanserini bu kadar ölümcül yapan şey, hastalık ileri safhaya gelinceye kadar belirtilerinin ortaya çıkmaması. Bu yüzden erken teşhis çok büyük önem taşıyor. Ağızdan alınan bir örnekle pankreas kanseri teşhisi yapılabilirse, erken teşhis de kolaylaşmış olur ve tedaviye çok daha erken başlanabilir.


Taglar: #Pankreas #kanser #hasta #sağlık #dilmikrobiyomu #araştırmacı #kanserhastası #bakteri #ölümcül #Çin #gelenekseltıp #şifacılar #bağırsakmikrobiyomu #ağızmikrobiyomu #Leptotrichia #Fusobacterium #Haemophilus #Porphyromonas #LanjuanLi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 5.02.2019

Kaynak: Dünya Halleri

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler