Dışkısını Bağışlayarak Öğrenci Okutuyor

Okunma [2539]
Dışkısını Bağışlayarak Öğrenci Okutuyor

 

Vegan beslendiği için bağırsak florası zengin olan iş insanı 70 yaşındaki Ali BIDI, özel kliniğe düzenli bağışladığı dışkısıyla bağırsak hastalarının derdine çare oluyor. Karşılığında para almayan Ali BIDI'nın isteği üzerine, özel klinik tarafından üniversite öğrencilerine burs sağlandı. 

Antalya'da iş insanı Ali BIDI, çocuk yaşta geçirdiği verem hastalığı nedeniyle doğal yollarla beslenerek, iyileşince beslenme düzeninin yaşam koşullarına etkisi üzerine inceleme yapma kararı aldı.

 

 

Vegan demir adam 

 

sekerli-iceceklere-obezite-vergisi-geliyor-4.jpg

 

Askerden geldikten sonra gittiği Almanya'da 16 yıl boyunca beslenme yöntemleri ve sağlıklı yaşam üzerine çeşitli araştırmalar yapan BIDI, Türkiye'ye dönünce vegan oldu. Hayvansal ürünler tüketmeyen, sebze ve meyveye dayalı beslenme düzeni olan, veganlığa kısa sürede uyum sağlayan BIDI sağlıklı yaşamak için spora da başladı. 

Her sabah koşu yapıp denize giren ve bisiklet süren Ali BIDI, bu üç spor branşının profesyonel olarak kullanıldığı spor dalı olan triatlon ile 2016 yılında ilgilenmeye başladı. Kısa sürede tüm yarışlarda kendi yaş kategorisinde rakiplerini geride bırakan Ali BIDI, 'demir adam' olarak anılmaya başlandı.

Kahvaltıda dahi meyve ve sebze tüketen BIDI, toplantıda tanıştığı iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı Dr. Didem KARAVELİOĞLU'nun muayene talebini geri çevirmedi. Dışkı örneği alınan Bıdı'nın bağırsak florasının, yararlı bakteri açısından zengin olduğu tespit edildi.

 

 

Kliniğe dışkı bağışı

 

Dr. Didem KKARAVELİOĞLU, Ali BIDI'ya dışkısını kliniğe bağışlamasını teklif ederek, bağırsak problemi yaşayan, kronik kabızlık şikayeti olan hastaları dışkı nakliyle iyileştirebileceğini anlattı.

Teklifi kabul eden BIDI, düzenli aralıklarla kliniğe gelerek, dışkı bağışında bulundu. Bağışlanan dışkıyı bir dizi işlemden geçiren Dr. KARAVELİOĞLU ise özel kliniğinde hastalarına naklederek, dertlerine çözüm oldu.

Dışkısını bağışlamasına karşılık maddi beklentisi olmayan BIDI ise Dr. KARAVELİOĞLU'ndan ricada bulunarak, üniversite öğrencisine burs verilmesini istedi. Teklifi kabul eden Dr. KARAVELİOĞLU', her ay bir öğrenciye burs imkanı sağladı.

 

 

Dışkısı bile para ediyor

 

Arkadaşları başta olmak üzere yakın çevresinde kendisi için 'Dışkısı bile para ediyor' esprileri yapıldığını anlatan Ali BIDI, insan vücudunun ikinci beyni olan bağırsaklarının sağlam ve sağlıklı olduğunu söyledi.

Dışkı bağışıyla ilgili yurt dışından kendisine teklif geldiğini ancak ihtiyaç duymadığını belirten BIDI, "Paraya ihtiyacım yok. Dışkımı bağışlayarak, öğrencilere burs veriyorum. İnsanlar buna nasıl bakar, bilmiyorum ama beni başarı ve böyle şeyler mutlu ediyor. Parayı cebime koymadan öğrencilere yardım ediyorum" dedi.

 

 

Dışkı bankası kurulması lazım

 

Bu metodun son yıllarda gündeme gelen tedavi yöntemi olduğunu anlatan Dr. Didem KARAVELİOĞLU ise endoskopi, lavman gibi çeşitli yollarla naklin gerçekleştirildiğini söyledi.

Yoğun antibiyotik kullanımı sonrası bağırsak florasının bozulduğuna dikkat çeken Dr. KARAVELİOĞLU, M.Ö. 500 yılında da kullanılan yöntem olduğunu belirtti.

Dünyada dışkı bankaları kurulduğunu kaydeden KARAVELİOĞLU, "Yeme içme alışkanlarımız bağırsaklarımızı bozuyor. Sağlıklı kişi bulmak çok zor. Bugün hemen herkeste bağırsak sorunu var. Sağlıklı mikrobiyataları bir süre sonra bulamayacağız. Dışkı bankaları var diğer ülkelerde ve bunları donörlerden alıp saklıyorlar. Bu bankalardan Türkiye'ye de kurulması lazım" diye konuştu.


Taglar: #vegan #beslenme #bağırsak #florası #klinik #öğrenci #burs #diyet #besin #sebze #meyve #DrDidemKARAVELİOĞLU #AliBIDI #dışkı #bağış

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 26.08.2019

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler