Diyetinizde Balık Tüketin

Okunma [5794]
Diyetinizde Balık Tüketin

Protein içeriği yüksek bir besin olan balık A,D,K ve B grubu vitaminlerince zengin olup ayrıca iyot, selenyum, fosfor,magnezyum ve çinko mineralleri bakımından da iyi bir besin kaynağıdır.

Balık türleri arasında protein bakımından çok büyük farklılıklar olmasada yağ miktarları birbirinden farklıdır. Bu nedenle balığın kalorisi içerdiği yağ miktarına göre de değişmektedir. Yağlı balıklar yağsız balıklara göre daha kalorilidirler. Ama genel olarak balık diğer et türleri ile karşılaştırıldığında daha az miktarda yağ içerirler.

Balık(100g)

Enerji(kcal)

Protein(g)

Yağ(g)

Levrek

97

17,73

2,33

Ton Balığı

108

23,38

0,95

Hamsi

131

20,35

4,84

Alabalık

138

20,87

5,4

Somon

183

19,9

10,85

Sardalya

208

24,62

11,45

Balıklarda bulunan çoklu doymamış yağ asitleri, EPA(eikosapentoenoik asit) ve DHA(dokosaheksaenoik)  vücudun üretemediği, dışardan alınması gereken esansiyel yağ asitleridir

Balık tüketiminin vücuda faydaları;

  • Koroner kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Total kolesterol düzeyini düşürür.
  • Kolon,rektum,meme kanserine karşı koruyucudur.
  • İçeriğindeki omega-3 ve omega-6 sayesinde beyin ve sinir sistemini güçlendirir.
  • Özellikle kışın tükettilen balık bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapısındaki D vitamini ile kemik ve diş sağlığı için önemlidir.

Balığın bu kadar olumlu etkilerinden söz ettikten sonra besin değerini ve koruyuculuğunu kaybetmemesi için balık tercihiniz, pişirme yönteminiz ve özellikle balığı mevsiminde tüketmeniz çok önemli. Balık satın alırken gözlerinin parlak, solungaçlarının kırmızı-pembe, derisinin gergin ve etine bastırıldığında parmağın bıraktığı iz hemen düzelmelidir. Bu yöntemler balığın taze olduğunu gösterir. Balığı  yağda kızartma yöntemiyle değil ızgara,buğulama ve ya fırınlama yöntemiyle pişirerek haftada 2-3 kez yanında bol salata veya zeytin yağlı aparatiflerle birlikte tüketebilirsiniz.


Taglar:

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 11.04.2015

Kaynak:

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler