Diyetisyen'den Ekmek İsrafını Önleme Eğitimi

Okunma [3066]
Diyetisyen'den Ekmek İsrafını Önleme Eğitimi

 

Her yıl 2.1 milyar ekmek çöpe atılıyor. "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası"na ilgi çığ gibi büyüyor. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri diyetisyeni, Ankara Büyükşehir Belediyesi personeline, "Ekmek İsrafının Önlenmesi ve Sağlıklı Ekmek Tüketimi" eğitimi verdi. 

 

Diyetisyenden ekmek israfını önleme eğitimi

shutterstock_image-55.jpg

 

Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Diyetisyenlerinden Aysu İLHAN tarafından verilen eğitimde; ekmeğin tarihçesi, ekmeğin beslenmedeki önemi, ekmek israfı ve bayat ekmek ile yapılabilecek çok sayıda alternatif yemek tarifi ayrıntılı olarak anlatıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen eğitime personel yoğun ilgi gösterirken, kampanya ile Türkiye'de ekmek israfının boyutlarının araştırılması ve toplumsal farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

 

Günde 6 milyon ekmek israf oluyor

shutterstock_image-53.jpg

 

Ülkemizde günde 6 milyon, yılda 2 milyar 100 milyon ekmek israf oluyor. Ekmek israfının maliyeti ise bir o kadar yüksek. Yapılan araştırmalar ekmek israfının ülke ekonomisine faturasının, 1 milyar 546 milyon TL olduğunu gösteriyor. Bu rakam un ihracatında lider konumda bulunan Türkiye'nin un ihracatından elde ettiği gelire de eşit. Cumhurbaşkanlığı himayesinde 2013 yılında başlatılan özellikle de kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçirilen "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" ile ekmeğin poşette saklanmasından, dilimlenerek tüketilmesine kadar birçok tavsiye de personelle paylaşılıyor.

 

Ekmeğini israf etme

israf2.jpg

 

Ekmeğini israf etmek istemeyenler, çok çeşitli ekmekli yemek tariflerinin olduğu ekmekisrafetme.com sitesini ziyaret edebilirler. 


Taglar: #ekmek #çöp #israf #ekmekisrafı #Ankara #İlSağlıkMüdürlüğü #HalkSağlığıHizmetleri #diyetisyen #gerçekdiyetisyen #BüyükşehirBelediyesi #ekmekeğitimi #israfeğitimi #SağlıklıBeslenme #HareketliHayatBirimi #Aysuİlhan #bayatekmek #AnkaraBüyükşehirBelediyesi #eğitim #personeleğitimi #Türkiye #Cumhurbaşkanlığı #EkmekİsrafınıÖnlemeKampanyası

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 29.08.2018

Kaynak: Sabah

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler