Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü (World Go Day) İlan Edildi

Okunma [1360]
Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü (World Go Day) İlan Edildi

 

Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği'ni (ENGAGe) yöneten iki Türk, jinekolojik kanserlere dikkat çekmek için dünya çapında bir etkinliğe imza attı. Eş başkanlar Esra ÜRKMEZ ve Doç. Dr. Murat GÜLTEKİN, ENGAGe üyeleriyle birlikte 20 Eylül'ü Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü (World Go Day) ilan etti. Cuma günü 24 ülkede, #gofor hashtagi ile sosyal medya kampanyası yürütülecek, etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikleri, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) da destekliyor.

 

 

24 Ülkede kutlanacak 

 

Esra ÜRKMEZ ve Doç. Dr. Murat GÜLTEKİN'in önderliğindeki Avrupa Jinekolojik Kanserleri Hasta Dernekleri Birligi (ENGAGe) ile Avrupa Jinekolojik Kanserler Birliği'nin (ESGO) ilan ettiği Dünya Jinekolojik Onkoloji Gününün (World Go Day) amacı jinekolojik kanserlere dikkat çekmek, başta kadınlar olmak üzere toplumların bu kanserler konusundaki bilinç düzeyini arttırmak.  

Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İsrail, İrlanda, İtalya, Kazakistan, Norveç, Polonya, Romanya, İsveç, İspanya, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri, World Go Day etkinliğine sahne olacak ülkelerden bazıları. 

 

 

World Go Day

 

Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve ENGEGe Eş Başkanı Doç. Dr. Murat GÜLTEKİN, World Go Day etkinliğini şöyle anlattı: 

"Araştırmalar, başta kadınlar olmak üzere birçok toplumda jinekolojik kanserler konusunda bilgi ve bilinç düzeyinin yeterli olmadığını gösteriyor. Biz de bu noktaya dikkat çekmek istedik ve çalışmalarımızın sonucunda ENGAGe üyeleri, 20 Eylül gününü Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü (World Go Day) ilan etti. Dünya Jinekolojik Onkoloji Gününün amacı; jinekolojik kanserler farkındalığını arttırmak, kadınlarda ve doktorlarda gerekli davranışsal ve iletişimsel soruları çözmek, kadınların bu kanserlerin önlenmesi konusunda daha aktif olmalarını sağlamak. 24 ülkede kutlanacak etkinlikler kapsamında #gofor hashtagi ile sosyal medya kampanyası yürütülecek ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek." 

 Farkındalık için daha çok sese ihtiyacımız varAvrupa Jinekolojik Kanserler Dernekler Birliği Eş Başkanı Esra ÜRKMEZ ise projenin daha fazla duyulmasını sağlamak amacıyla jinekolojik bir kanserle mücadele etmiş ünlü isimlere ulaşma konusunda zorluklar yaşadıklarını söyledi, "Yani bizim sesimiz, yüzümüz olacak bir survivor bulmak neredeyse imkansız oldu çünkü bu tedavileri görmüş ünlü isimler kanser konusunda konuşmak bile istemedi. İşte bence ilk dokunulması gereken nokta burası. Farkındalık yaratabilmek için daha çok ve daha güçlü seslere ihtiyacımız var. Umuyorum önümüzdeki yıllarda bu engelli worldgoday ile aşacağız" dedi.  

 

 

2020 hedefimiz elele ilerlediğimiz dernek sayısını arttırmak Aynı zamanda Kanserle Dans Derneği Eş Kurucusu olan Esra ÜRKMEZ, "50'den fazla derneğin katılımı ile aynı gün kadın kanserleri ile ilgili bilgi paylaşımları, konuşmalar, panellar ve temsili spor etkinlikleri yapılacak. Etkinliklerde oyuncular, kanser hastaları,  hasta yakınları, doktorlar ve hemşireler olacak. Bilgi paylaşımımız gerek web sitemizden, gerek sosyal medyadan devam edecek, 2020 için planımız hem ülke hem de el ele verdigimiz dernek sayısını arttırmak" ifadelerini kullandı.  

 

 


Araştırma sonuçları cuma günü açıklanacak Etkinliğin Türkiye ayağı, Kanserle Dans Derneği ve Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile 20 Eylül Cuma günü Ankara Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Merkez Kampüsünde gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında basın toplantısı ve panellerin yanı sıra kanserle mücadele eden hastalar hekimleriyle birlikte voleybol maçı yapacak.  Avrupa Jinekoloji Onkoloji Derneği Kanser Önleme Grubu Başkanı da olan Doktor Murat GÜLTEKİN, ENGAGe tarafından 10 Avrupa ülkesinde yapılan geniş katılımlı bir araştırmanın sonucu ile Dünya Sağlık Örgütü'nün rahim ağzı kanserine yönelik önemli çalışmasının detaylarını 20 Eylül'de Hacettepe Üniversitesi'nde yapılacak basın toplantısında açıklayacaklarını da sözlerine ekledi. 

 ''World Go Day'' uluslararası kampanya sayfaları ve sosyal medya hesapları 

 


www.worldgoday.org

https://engage.esgo.org/

https://www.facebook.com/WorldGynecologicalOncologyDay-461391351059722/

https://www.instagram.com/worldgoday/

https://twitter.com/worldgoday/


Taglar: #Avrupa #Kadın #Kanser #Hasta #Dernek #Birlik #ENGAGe #Türk #jinekolojikkanser #EsraÜRKMEZ #MuratGÜLTEKİN #DünyaJinekolojikOnkolojiGünü #WorldGoDay #DünyaSağlıkÖrgütü #DSÖ #DünyaKanserTeşkilatı #UICC #gofor #AvrupaJinekolojikKanserlerBirliği #ESGO 

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 20.09.2019

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler