Dünya Sağlık Örgütünden Sağlık Bakanlığı'mıza Ödül

Okunma [1348]
Dünya Sağlık Örgütünden Sağlık Bakanlığı'mıza Ödül

 

Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü'' kapsamında yürüttüğü başarılı çalışmalar nedeniyle DSÖ tarafından Sağlık Bakanlığına başarı ödülü verildi. Ödül için Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde bir tören düzenlendi.

 

Sağlık Bakanlığından "BM ödülü çabalarımıza güç verecek" açıklaması

 

Sağlık Bakanlığı tarafından, "Bakanlığımızın 'Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü' kapsamında yürüttüğü başarılı çalışmalar nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ödüllendirilmesi, bu konuda ülke olarak daha büyük başarılara ulaşmak yolundaki çabalarımıza güç verecektir" değerlendirmesi yapıldı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığının "Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü" kapsamında yürüttüğü başarılı çalışmalar nedeniyle BM tarafından ödüle layık görüldüğü hatırlatıldı.

 

Türkiye'de neredeyse 10 ölümden 9'u kronik hastalık kaynaklı

 

Bulaşıcı olmayan hastalıkların insanların yaşam kalitesine ve ekonomiye getirdiği ağır yükler ile sosyo-ekonomik kalkınma önünde önemli bir engel teşkil ettiği vurgulanan açıklamada, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kronik havayolu hastalıkları ve kanser gibi kronik hastalıkların erken ölümlere ve iş gücü üretkenliğinin ciddi biçimde azalmasına neden olduğu, yüksek tedavi masrafları sebebiyle finansal yapılara ve sağlık sektörüne de ağır yükler getirdiği, Türkiye'deki ölümlerin ise %87,5'inin kronik hastalıklardan kaynaklandığı aktarıldı. 

 

Kronik hastalıklarla mücadelede çalışmalar devam ediyor

 

Sağlık Bakanlığının "Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü" kapsamında, tutarlı, çok paydaşlı, entegre eylem planları doğrultusunda başarılı çalışmalar yürüttüğü vurgulandı. 

 

  • Tuz Hedefi ; Bu çalışmalardan birinin yüksek tansiyon başta olmak üzere birçok hastalığa neden olan aşırı tuz tüketimini azaltmayı hedefleyen çalışmalar olduğu ifade edilen açıklamada alınan önlemler ile kişi başı günlük tuz tüketimi 2012'de 14,8 gram iken şu anda 9,2 gram seviyelerine düşürülmesinin sağlandığı kaydedildi. 

 

  • Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin teşviki ; Sağlık Bakanlığının, toplumda fiziksel aktivite sıklığını artırarak daha sağlıklı ve konforlu bir hayat süren birey sayısını artırmayı hedeflediğine işaret edilen açıklamada, hareket eksikliğinin önemli hastalıklara davetiye çıkaran en önemli faktörlerden biri olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, bu nedenle sporun ve fiziksel hareketliliğin desteklenmesi ile halkın ve kamu kurumlarının bu konuya gereken önemi vermelerinin sağlanması, toplumdaki fiziksel hareketsizlik oranının daha aşağılara çekilmesinin hedeflendiği bildirildi. 

 

  • Tütün kullanımıyla ilgili mücadele ; Açıklamada, Ulusal Tütün Kontrol Program ve eylem planlarını sıkı bir şekilde uygulayarak toplumdaki tütün kullanma oranlarını ciddi oranlarda düşürüldüğü, bu oranın 2023'e kadar çok daha aşağılara çekileceği vurgulandı. Tütün kullanımıyla ilgili mücadele düşürüldüğü, bu oranın 2023'e kadar çok daha aşağılara çekileceği vurgulandı. 

 

Hem sağlıklı toplum hem ekonomik fayda

 

Türkiye'de Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrolü İçin Yatırım Gerekçeleri Raporu'na göre politika müdahaleleri layıkıyla yapıldığında 15 yılda ülke ekonomisine yaklaşık 157 milyar lira fayda sağlanacağının belirtildiği ifade edilen açıklamada, "Bu rapor bize göstermiştir ki ülkemizde aldığımız ve alacağımız önlemler, sağlıklı bir şekilde yaş alan, daha sağlıklı bir şekilde beslenebilen, iş gücü bakımından en deneyimli olduğu zamanları hastaneler de geçirmek yerine tecrübelerini aktarabilen, daha kaliteli yaşam süren bir topluma sahip olmamızı sağlayacak, aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkılarda bulunacaktır." değerlendirmesi yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 


Taglar: #WHO #DSÖ #bulaşıcıolmayanhastalıklar #hastalıklarınönlenmesi #sağlıkbakanlığı #BM #çalışma #ölüm #kronikhastalık #yaşamkalitesi #ekonomi #sosyoekonomikkalkınma #diyabet #kardiyovaskülerhastalıklar #kronikhavayoluhastalıkları #kanser #sağlıksektörü #tuz #fizikselaktivite #tütünkullanımı #hastane #dünyasağlıkörgütü

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 26.09.2018

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler