Dünyanın En Şişman Kadını Hayatını Kaybetti

Okunma [1829]
Dünyanın En Şişman Kadını Hayatını Kaybetti

Guinness Rekorlar Kitabı'na Girmişti

 

Guinness Rekorlar Kitabı'na 2011'de 292 kilogram ağırlığıyla "Dünyanın en şişman kadını" olarak giren Mısırlı İman Abdulati'nin (36), tedavi gördüğü Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de yaşamını yitirdiği belirtildi. 

 

Abu Dabi'de Vefat Etti

 

Abu Dabi'daki Burjeel Hospital yetkilileri Abdulati'nin sabah saatlerinde hayatını kaybettiğini duyurdu. Abdulati tedavi için götürüldüğü Hindistan'da bir müddet kaldıktan sonra 4 Mayıs'ta tedavisinin tamamlanması amacıyla Abu Dabi'ye nakledilmişti.

 

500 kiloya çıkmıştı

 

Çocuk yaştan itibaren aşırı kilo alan İman, 12 yaşına geldiğinde bacakları ağırlığını taşıyamadığı için dizleri üzerinde yürümeye başlamıştı. Ailesinin ifadesine göre ağırlığı bir dönem 500 kilograma kadar çıkan İman Abdulati, 2011 yılında 292 kilogram ağırlığıyla "Dünyanın en şişman kadını" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti.

 

Ameliyat sonrası 200 kiloya düştü

Şişmanlık ameliyatı olmak için Mumbai kentine gitmişti. Aslen Mısırlı olan, Mumbai'de yapılan obezite tedavisiyle 300 kilo kaybederek 500 kilodan 200 kiloya düşmüştü.

 

Sıvı Diyet Alıyordu

 

300 kilo kaybettiği obezite ameliyatından sonra sıvı diyetine alınmıştı. Ameliyat olmak için Hindistan'a gitmeden önce 25 yıldır hiç evinden çıkmamıştı.

 

Doktorlara göre 100 kilo olacaktı

 

İman'ın kız kardeşi Şeyma, "kardeşinin el ve ayaklarını hareket ettirmeye başladığını, kısmen de olsa oturabildiğini" söylemişti. Şeyma, doktorların bir yıl içinde İman'ın 100 kilograma kadar düşeceğini öngördüğünü aktarmıştı. 

 

Çoklu Organ Yetmezliği

Farklı branşlardan 20 ayrı doktorun müşahedesi altında olmasına rağmen, kilosuna bağlı olarak yaşadığı böbrek yetmezliği ve kalp sorunları sebebiyle durumu kötüye gitti.

 


Taglar: #kadın #women #obez #obese #unitedarabemirates #bae #arapemirlikleri #guinnessrekorlarkitabı #guinnessrecordbook #enşişman #mostobese #enşişmankadın #vefat

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 09.10.2017

Kaynak: Anadolu Ajansı

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler