Egzersiz için en uygun zaman hangisi?

Okunma [454]
Egzersiz için en uygun zaman hangisi?

 

Egzersize başlamanın önemli taraflarından birisi, ne zaman çalışılacağını seçmektir. Sabah, öğle ya da akşam… Hangisi en iyisi? Bilim insanları bu soruyu kapsamlı bir şekilde inceledi.

 

 

Sabah antrenmanlarının avantajları çok! 

 

egzersiz_1.jpg

 

Yeni başlayanlar için, sabah egzersizleri genellikle en çok korkulanlardandır. Rahat bir yatak yerine pestilinizi çıkartacak bir spor salonuna gitmek en hafif tabirle kabus gibi bir uyanış olabilir. Ancak sabah antrenmanlarının avantajları var. Vücuda meydan okumak, eforun ardından kişinin ruh halini yükselten endorfin salgılanmasını tetikler. Bu kimyasallar, diğer birkaç kimyasalla birlikte enerji düzeylerini, uyanıklığı ve odaklanmayı artırarak sizi işte daha üretken ve dikkatli yapabilir.

Ayrıca, geceleri uykuya dalmakta zorluk çekenler için rutinleşen sabah egzersizi 24 saatlik uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen içsel, biyolojik süreçler olan sirkadiyen ritimlerini sıfırlamaya yardımcı olabilir. Erken saatlerdeki egzersizler, gece kuşları için zorlu bir mücadele olsa da bunu sürdürmek onları sabahları daha uyanık ve geceleri daha yorgun hale getirebilir. Bu da daha fazla uyku ve daha iyi sağlıkla sonuçlanır.

 

 

‘Öğleden sonra daha güçlüsün'

 

Ancak erken egzersiz yapanların hepsi en yüksek performansı elde edemeyebilir. Daha sert kaslar, gece aç kalma nedeniyle daha az depolanan enerji rezervi ve sabahları biraz daha düşük vücut ısısı, egzersizin çıktılarını engelliyor. Bu nedenle, daha kararlı egzersiz yapanlar öğleden sonra çalışmayı tercih edebilir.

CNN'e konuşan Güney Karolina Üniversitesi Egzersiz Bilimi Bölümü başkanı Shawn Arent, "Patlayıcı egzersizler için en iyi saatler, öğleden sonra 13:00-18:00 arası gibi görünüyor" dedi.

Bir çalışmada yorulana kadar bisiklet sürmeleri talimatı verilen genç erkekler sabaha kıyasla öğleden sonra yüzde 20 daha uzun süre dayanabildi. Ayrıca kasa dayalı antrenmanların işe yararlılığının da öğleden sonra zirveye ulaştığı görüldü.

Diğer yandan diyabet öncesi ve diyabetik erkeklere odaklanan 12 haftalık küçük bir çalışma, öğleden sonra yapılan antrenmanın sabaha kıyasla biraz daha faydalı metabolik etkiler ürettiğini ve biraz daha fazla yağ kaybıyla sonuçlandığını buldu.

 

 

Gece kuşları için egzersiz

 

egzersiz_gece.jpg

 

Bazı ‘gece kuşlarıysa' akşamın ilerleyen saatlerinde egzersiz yapmaya karar verebilir. Günün bu saatine odaklanan araştırmalar, gece egzersizinin uyku kalitesini olumsuz etkileyip etkilemediğine bakma eğiliminde. Konuyla ilgili iki farklı görüşü de savunan araştırmalar var. Ancak kesin olan bir şey varsa o da yatmadan önceki bir saat içinde yapılan yoğun egzersizin uykuya dalmayı kesinlikle zorlaştırdığı. Bu nedenle çoğu egzersiz uzmanı, antrenmanın bitişiyle uykuya dalmaya çalışma arasında en az 90 dakikalık dinlenme süresi önerir.

 

 

Tutarlı olun

 

Araştırmalar, sabah, öğleden sonra veya akşam egzersiz konusunda zamanlamanın tutarlı kalmasının en uygunu olduğuna işaret ediyor.

"Örneğin, rekabetçi bir maraton koşucusu, egzersiz antrenman seansları maratonla günün aynı saatinde gerçekleştiğinde en iyi performansı sergileyecektir. Utah Üniversitesi'nden araştırmacılar geçen yıl PLoS ONE dergisinde yayınlanan bir çalışmada, vücut sıcaklığındaki günlük değişimler, substrat metabolizması, nöromüsküler fonksiyon ve hormonlar dahil olmak üzere sirkadiyen biyoloji bu gözlemin temelini oluşturabilir.

Yine de, antrenman sürelerinizi programınıza uyacak şekilde karıştırmanız gayet iyi. Ortalama bir kişinin, günün saatine bağlı olarak bazı hafif bedensel farklılıklar nedeniyle ne zaman çalışacağı konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Ne de olsa düzenli egzersiz, belki de insanların sağlıkları için yapabilecekleri en iyi şeydir ve ideal olarak, üzerinde stres yaratacak bir şey olmaktan çok stresi azaltmak olarak hizmet etmelidir.

 

evde-egzersiz.jpg

 

Peki, her şeyi hesaba katarsak, egzersiz yapmak için en iyi zaman ne zaman? Aslında basit bir cevap var! Uyumak üzere değilseniz, biraz boş vaktiniz varsa ve bugün henüz egzersiz yapmadıysanız, egzersiz yapmak için en iyi zaman şimdidir .


Taglar: #egzersiz #beslenme #spor #sporvakti #Sporyapmak #sporzamanı #egzersizzamanı #diyetisyen #diyet #sporcubeslenmesi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 13.12.2022

Kaynak: Bigthink

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler