“Etsiz et” üretildi

Okunma [2468]
“Etsiz et” üretildi

 

2013 yılında, bilim insanı Profesör Mark Post, dünyanın ilk hayvan kesilmeden yaptığı hamburger köftesini Londra'da gazetecilerin karşısında pişirdi.

 

Kültür Eti ile İkinci Jenerasyon Burger

 

Burger, bütün bir hayvanı yetiştirmek ve kesmek yerine, doğrudan inek hücrelerinden toplanmıştı. Kültür eti ya da bilinen adıyla temiz et, bugün "Mosa Meat" adı altındaki food-tech girişimi ile sağlanmaya çalışılıyor. Hollanda merkezli girişimin üreteceği ikinci jenerasyon Burger ürünlerin birkaç yıl içinde market raflarında yerini alması bekleniyor.

 

Üniversitede Geliştirildi

 

Maastricht Üniversitesi'nde yıllarca süren araştırmalarının sonucu olan Mosa Meat, Wall Street Journal'ın haberine göre  8,8 milyon dolar yatırım aldı. Bu turda girişimin destekçileri Alman ilaç üreticisi Merck KGaAve lider İsviçreli et üreticisi Bell Food Group oldu. Alınan yatırım ile Mosa Meat üzerine yapılan çalışmaların hızlandırılması bekleniyor.

 

Dünya Nüfusu Artıyor

 

1915'de dünya nüfusunun sadece 1,8 milyar olduğu gezegenimizde, Birleşmiş Milletler'e göre nüfusun 2050'de 9,7 milyara ulaşması bekleniyor. Nüfus patlamasının ise yaşam standartlarının hızla yükselmeye başladığı, dünyanın en fakir ülkelerinde olacağı öngörülürken, bu patlama ile et ve süt ürünlerine olan talep daha da artacak. Mosa Meat ve bu alandaki diğer girişimlerin, talebi karşılamada rolleri olacaktır.

Hızlı büyüyen dünya nüfusunun gıda sorununu çözmede büyük fayda sağlayabilecek girişim, gerçek eti sağlıklı, hayvan ve çevre dostu bir yaklaşım ile masalara koymayı hedefliyor. Girişimin web sitesinde yer alan bilgilere göre eti üretmek 250 bin dolara mal oldu. Bu çalışma ise Google'ın kurucu ortağı Sergey Brin tarafından finanse edildi.

 

Pek Çok Firma Deniyor

 

Mosa Meat, market raflarında yerini ilk temiz et unvanı ile alacak olsa da, bu alanda yapılan çalışmalarda yalnız değil. ABD'nin tavuk üreticilerinden Tyson Foods,  Future Meat ve Memphis Meats‘ı finanse etti. Kuzey Amerika'daki en büyük et üreticilerinden biri olan Cargill, aynı zamanda Memphis Meats'da da yatırımcı konumunda yer alıyor. Yine Alman kümes hayvanları üreticisi PHW Group, İsrail temiz et şirketi Supermeat‘ı destekledi.

 

 

 

 


Taglar: #etsizet #londra #hamburger #mosameat #gıdasektörü #TysonFoods #FutureMeat #MemphisMeats #inek #ineketi #hollanda #üniversite #foodtech #maastrichtuniversity #wallstreetjournal #dünyanüfusu #supermeat #cargill

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 21.07.2018

Kaynak: Webrazzi

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler