Etten Zengin Beslenmenin Getirdiği Riskler

Okunma [3986]
Etten Zengin Beslenmenin Getirdiği Riskler

 

ABD'deki Cleveland Kliniği Lerner Araştırma Enstitüsü'nden bir grup bilim insanı, kırmızı et ve karaciğerin düzenli tüketilmesinin kardiyovasküler hastalıkların gelişimine yol açtığını ortaya çıkardı. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmanın sonuçları European Heart Journal dergisinde yayınlandı.

 

 

Trimetilamin N-oksit kalp krizine neden oluyor

 

Araştırmacılar, sindirim esnasında oluşan TMAO (trimetilamin N-oksit) bağırsak bakterilerinin yan ürününün inme ve kalp krizi riskini arttırdığını ortaya çıkardı.

Bilim insanları, bir ay boyunca belirli bir diyet uygulayan 113 gönüllüyle bir deney yaptı. Gönüllülerden bazıları kırmızı et, bazıları beyaz et ve bazıları da vejeteryan bir diyet uyguladı. Sonuç olarak, araştırmacılar, ana kaynağı kırmızı et olan protein bakımından zengin diyetin kandaki TMAO seviyesini önemli ölçüde artırdığını tespit etti. Özellikle kırmızı et tüketenlerde, kandaki TMAO seviyesi yaklaşık üç kat, bazı durumlarda da diğer diyetleri uygulayanlara göre on kat daha fazla arttı.

 

 

TMAO, kırmızı et tüketildiğinde bağırsak bakterileri tarafından üretiliyor

 

shutterstock_1184072665.jpg

 

Araştırmacılar ayrıca, düzenli kırmızı et tüketiminin bağırsak mikropları tarafından TMAO üretimini artırdığını ve böbrekler tarafından atılımın etkinliğini zayıflattığını ve bunun da kalp hastalıkları ve aterosklerozun komplikasyonlarının gelişmesine yol açtığını belirtti.

TMAO, özellikle kırmızı et ve ciğer gibi hayvansal ürünlerde bol miktarda bulunan kolin, lesitin, ve karnitin gibi bağırsak bakterisi besinleri sindirdiğinde oluştuğu biliniyor.


Taglar: #ABD #ClevelandKliniği #LernerAraştırmaEnstitüsü #biliminsanı #kırmızıet #karaciğerin #kardiyovaskülerhastalıklar #EuropeanHeartJournal #dergi #sindirim #TMAO #trimetilaminNoksit #bağırsakbakterileri #kalpkrizi #beyazet ve #vejeteryan #diyet #kolin #lesitin #karnitin

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 17.12.2018

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler