Fazla Kilo ve Obezite, Kanser Risklerini Artırıyor

Okunma [992]
Fazla Kilo ve Obezite, Kanser Risklerini Artırıyor

Fazla kiloların kalp damar sistemi, sindirim, solunum, bağışıklık sistemi gibi pek çok sistemi etkilediğini belirten uzmanlar, obezitenin vücudumuzdaki pek çok hormonal sistem ve hücre yapısını da etkileyerek bazı kanser risklerini artırdığına ve pek çok kanserin gelişmesini tetikleyebileceğine dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Koca, kanser ve obezite arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

Op. Dr. Murat Koca, kilo fazlalığı, şişmanlık veya obezitenin gün geçtikçe en önemli sağlık problemi olmaya başladığını belirterek "Kilo probleminin yanında sağlıkla ilgili problemler de arttı. Kilo kalp damar sistemi, sindirim, solunum, bağışıklık sistemi gibi pek çok sistemi etkilerken vücudumdaki pek hormonal sistem ve hücre yapısını da etkileyerek bazı kanser risklerini de arttırdı. Pek çok kanserin gelişmesini tetikleyebilir" uyarısında bulundu.

 

'Obezite kansere bağlı ölümleri artırabilir'

Dünya üzerinde yapılan pek çok araştırmada kilolu ve obez kişilerde kanserlerin daha sık olduğu ve sonuçlarının daha yıkıcı olduğunun görüldüğünü kaydeden Op. Dr. Murat Koca, "Aşırı kilo veya obezite kansere bağlı olan ölümlerin artmasına neden olabilir. Kilo ve kanser arasındaki bağlantılar karmaşık ve henüz tam olarak anlaşılmamasına rağmen çevre ve beslenme bozuklukları kanseri tetikleyebiliyor. Tabii ki bundan şişman/obez olmak kesin kanser yapar anlamı çıkarılmamalıdır" dedi.

 

Kanser türleri ve obezite ilişkisi

Risk faktörlerini ortadan kaldırmak ve hayatı bir dengeye sokmakla kanser riskinin azaltılabileceğini ifade eden Op. Dr. Murat Koca, özellikle sindirim sistemi kanserleri (yemek borusu, mide, kalın bağırsak, pankreas, karaciğer, safra Kesesi), meme (Postmenepoz), yumurtalık, rahim kanseri, tiroid, böbrek, prostat ve beyin tümörü gibi türlerin obezite ile ilgisinin altını çizdi.


Taglar: #cancer #kanser #hastalık #obezite #şişman #diyetisyen

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 3.02.2022

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler