Gebelik Kilosu Çocuğun Sağlığında Etkili

Okunma [2996]
Gebelik Kilosu Çocuğun Sağlığında Etkili

 

Hong Kong Çin Üniversitesi'nde yapılan çalışmada, hamilelikte alınan kiloların çocuklar üzerindeki etkileri incelendi.

 

shutterstock_1096658513.jpg

 

"İki canlıyım iki kişilik yemeliyim" diyerek, gebelikte aşırı kilo alımının çocuklarda diyabet riskine bağlı olduğunu söyleniyor. Öte yandan gebelikte az kilo almanın da bebek sağlığı açısından ciddi dezavantajları bulunuyor.  Hong Kong'daki 905 anne ve çocukları ile yapılan araştırmada kadınların hamile iken aldıkları kilolar ile alınması önerilen kiloları karşılaştırdı.

2009 ABD Tıp Enstitüsü Kılavuzuna göre kadınların;

  • % 17,2'si tavsiye edilenden daha az kilo aldı.
  • % 41.8 tavsiye edilen miktarda kilo aldı.
  • % 41'i tavsiye edilenden daha fazla kilo aldı.

 

Hong Kong Çin Üniversitesi'nden araştırmacılar, çocuklar 7 yaşına geldiklerinde, katılımcı annelerin çocuklarının sağlık durumlarını değerlendirdi. Önerilenin kilogramın altında ya da üstünde kilo almanın, ileride çocukların sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabildiği belirlendi.

 

Önerilenden fazla veya az kilo almak tehlike oluşturuyor

shutterstock_645435778.jpg

 

Gebelik öncesi kilo ve diğer birçok risk faktörüne bakan araştırmacılar, önerilen kiloyu alan annelerle kıyaslandığında, fazla kilo alan annelerin çocuklarının yüksek tansiyon, insülin direnci ve yüksek vücut kitle endeksi açısından daha fazla risk altında olduklarını ortaya koydu. Çalışmada, anneleri önerilen kilonun altında alan çocukların da, tansiyon ve diyabet riskinin yüksek olduğu belirtildi.

 

 


Taglar: #gebelik #gebe #pregnance #çocuk #HonKongÇinÜniversitesi #UniverstyofHonKongChina #çalışma #research #weightgain v#kilo #araştırma #sağlık #ABDTıpEnstitüsüKılavuzu #anneçocuk #kilogram #child #baby #momchild #tehlike #risk #insülindirenci #tansiyon #diyabet

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası editörü

Tarih: 20.09.2018

Kaynak: TRT Haber

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler