Gençler Sosyal Medya Yüzünden Egzersiz Yapmıyor!

Okunma [2896]
Gençler Sosyal Medya Yüzünden Egzersiz Yapmıyor!

 

İngiltere'de yapılan bir araştırma, sosyal medya kullanımının gençler üzerinde doğrudan olumsuz etkisi olmadığını ama onların uyku ve egzersiz gibi sağlıklı aktivitelere harcayabilecekleri zamanı da azalttığını gösterdi. İngiliz araştırmacılar ebeveynlerin gençlerin gece 22.00'dan sonra telefon kullanımını yasaklamalarını ve onları fiziksel aktivitelere teşvik etmeleri gerektiğini söylüyor.

 

 

Kızlar sık sık siber zulme uğruyor

 

Araştırma ayrıca özellikle kız çocuklarının sosyal medyada sıklıkla "siber zulme" uğradıklarına ve bunun psikolojik rahatsızlara yol açtığına da dikkat çekiyor. Uzmanlar, sosyal medyanın erkek çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dair ise daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. The Lancet Çocuk ve Ergen Sağlığı grubu tarafından yapılan araştırma için İngiltere genelinde 13 ila 16 yaşları arasında 12 binden fazla çocuk ve gençle 3 yıl boyunca görüşmeler yapıldı.

 

 

Günde 3'ten fazla soyal medya kullananların ruh sağlığı zarar gördü 

 

İlk aşama olan 9. yılda çocuklara Instagram, Facebook, Whatsapp ve Twitter gibi sosyal medya uygulamalarını her gün ne sıklıkla kullandıkları soruldu. Ama kullanım süreleri sorulmadı.  Kız çocuklarının %51'i, erkeklerin %43'ü sosyal medya uygulamalarını günde üçten fazla kullandıklarını söyledi. Bu oran, 11. yılda erkekler arasında %69'a, kız çocukları arasında %75'e çıktı.


Taglar: #araştırma #sosyalmedya #genç #uyku #egzersiz #sağlıklıaktiviteler #siberzulm #ruhsağlığı #hastalık #lancet #bilim #uykusuzluk #fiziksel #psikolojik

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 27.08.2019

Kaynak: BBC

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler