Gökhan HOTAMIŞLIGİL Diyabet Ödülü Aldı

Okunma [2274]
Gökhan HOTAMIŞLIGİL Diyabet Ödülü Aldı

 

Harvard Üniversitesi bünyesinde genetik ve kompleks hastalıklar üzerine araştırmalar yapan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, obezite ve diyabet arasındaki ilişki ile bu hastalıkların muhtemel tedavi yolları konusunda yaptığı çığır açıcı çalışmalar nedeniyle EASD Diyabet Mükemmeliyet Ödülü'ne layık görüldü. 

 

Üstün başarı gösterenlere veriliyor 


Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği (EASD) tarafından verilen Diyabet Mükemmellik Ödülü, tüm dünyada 425 milyondan fazla kişinin mücadele ettiği diyabet ve 650 milyon kişide görülen obezite alanında yenilikçi araştırmaları teşvik etmek amacıyla üstün başarı gösteren bilim insanlarına veriliyor. Türk doktora ödülü, 3 Ekim tarihinde Almanya'nın Berlin şehrinde gerçekleşen 54. EASD Yıllık Toplantısı'nda düzenlenen bir törenle takdim edildi.

 

Diyabet Tedavisine Önemli Katkı
shutterstock_image-7-kopyasi.jpg

 

Ödüle ilişkin konuşan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, "Diyabet araştırmaları alanındaki bu en prestijli ödüle layık görüldüğüm için büyük onur duyuyorum. Böyle bir ödülü meslektaşlarımdan almış olmak da ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağı. Ödülü öğrencilerim, asistanlarım ve meslektaşlarım adına kabul ediyorum; onların fedakârlığı ve gayreti olmadan bahsi geçen başarıların hiçbiri gerçekleştirilemezdi.

İlkokuldan itibaren bana yol gösteren ve hayatımda büyük etkileri olan olağanüstü öğretmenlerim ve akıl hocalarımın yanı sıra 25 yıl boyunca çalışmalarımıza cömertçe destek sağlayan herkese minnettarım. Gösterdikleri sonsuz sevgi, destek ve sabır için de aileme teşekkür ediyorum. Umarım tüm bu çabalarımız insanlığa ufak bile olsa bir katkıda bulunur." dedi.
 

Metabolik araştırmalarda öncü 
shutterstock_image-6-kopyasi.jpg

 

EASD Başkanı Prof. Juleen Zierath ise şunları söyledi: "HOTAMIŞLIGİL, metabolik hastalıkların araştırılmasında öncü bir isim. Bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar, yaygın ve karmaşık hastalıkların genetik mekanizmaları ile tedavi yöntemleri üzerine odaklanan ve çok yeni bir alan olan "immunometabolism"de çığır açıcı bilgilerin edinilmesine yol açtı.

Yaptığı keşifler metabolik hastalıkların anlaşılması ve tedavi edilmesinde kullanılan mevcut yaklaşımları oluşturdu. Ayrıca 100'den fazla öğrenci ve bilim insanını eğitmiş ve yol göstermiş olan örnek bir öğretmen. Kendisinin bu ödülü almayı her hususta hak ettiğine inanıyorum."

Birgitte Nauntofte ise "Vakıf olarak bu ödülle bilim insanlarını teşvik etmeyi ve onurlandırmayı amaçlıyoruz. Diyabet alanındaki gelişmelere kesin surette katkıda bulunan olağanüstü çalışmalarından ve çığır açıcı katkılarından ötürü hocayı kutluyoruz" dedi. 


Taglar: #Obezite #diyabet #AvrupaDiyabetAraştırmalarıDerneği #Ödül #MetabolikAraştırmalar #Almanya #Germany #HarvardÜniversitesi #genetik #biliminsanı #Berlin #JuleenZierath  #BirgitteNauntofte #immunometabolism #metabolikhastalıklar #diyet #diyetisyendünyası #sağlık #GökhanHOTAMIŞLIGİL #EASD

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 06.10.2018

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler