Günde 7 Gram Zeytinyağı Kalp Kaynaklı Ölüm Riskini %19 Azaltıyor

Okunma [876]
Günde 7 Gram Zeytinyağı Kalp Kaynaklı Ölüm Riskini %19 Azaltıyor

American College of Cardiology dergisinde yayımlanan araştırmada, ABD'de yaşayan 60 bin 582 kadın ve 31 bin 801 erkeğin 1990-2018 yıllarındaki sağlık durumları ve perhizleri incelendi. 28 yıllık takip sırasında diyet değerlendirildi. Her dört yılda bir anketle , belirli yiyecekleri, katı ve sıvı yağ türlerini ortalama olarak ne sıklıkta tükettikleri, ayrıca yemek pişirmek için hangi marka veya tür yağları kullandıkları soruldu.

  • Zeytinyağı kullanım alanlarına göre değerlendirildi ; 
  • Salata soslarında kullanılan zeytinyağı,
  • yemek veya ekmeğe eklenen zeytinyağı ve evde pişirme
  • kızartmada kullanılan zeytinyağı  

Bir çorba kaşığı 13,5 gram zeytinyağına eşdeğerdi. Diğer bitkisel yağların tüketimi, katılımcıların bildirdiği yağ markası ve evde yemek pişirmek için kullanılan yağın türüne göre hesaplanmıştır. Margarin ve tereyağı tüketimi, çubuk, küvet veya yumuşak margarin tüketiminin rapor edilen sıklığına ve evde pişirme ve kızartmadan eklenen margarin veya tereyağı miktarına dayanıyordu. Süt ve diğer yağ ve besinlerin alımları da hesaplandı.

Sonuçlar ; 

 Araştırmacılar, zeytinyağı tüketiminin 1990'da 1,6 gram/gün iken 2010'da yaklaşık 4 gram/güne çıktığını buldular.

zeytinyagi-diyet.jpg

Araştırmacılar, zeytinyağını nadiren tüketen veya hiç tüketmeyenleri karşılaştırdıklarında, en yüksek tüketim kategorisindekilerin %19 daha düşük kardiyovasküler mortalite riskine, %17 daha düşük kanser mortalite riskine, %29 daha düşük nörodejeneratif mortalite riskine ve %18 daha düşük solunum mortalite riskine sahipti. 

 


Taglar: #zeytinyagi #zeytin #zeytinyagisaglik #diyet #araştırma

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 13.01.2022

Kaynak: American College of Cardiology

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler