Guta'daki açlık tehlikeli boyutlar ulaştı

Okunma [3594]
Guta'daki açlık tehlikeli boyutlar ulaştı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, Suriye'nin başkenti Şam'ın doğusunda kuşatma altında tutulan mahallelerde mahsur kalan en az 350 bin kişiye gıda ve ilaç ulaştırılmasına derhal izin verilmesi çağrısında bulundu. 

 

Açlık Korkutucu Boyutta

 

Yapılan açıklamada "Son günlerde şahit olduğumuz ağır bir şekilde yetersiz beslenen çocukların şoke edici görüntüleri, insani bir acil durumla karşı karşıya kalan Doğu Guta'da halkının durumunun korkutucu bir göstergesi" denildi. 1.000'den fazla çocuk beslenme yetersizliği ile karşı karşıya... 250'sinin durumu kritik.

 

Açlığa bağlı ölümler başladı


Yardım görevlileri ve bölge sakinleri, muhalif güçlerin elindeki bölgeye yönelik iyice sıkılaştırılan kuşatmanın halkı açlığın kıyısına getirdiğini söyledi. BM görevlileri, ellerinde sağlık nedenleriyle acilen bölgeden çıkartılması gereken birkaç yüz kişilik bir liste bulunduğunu, ancak hükümetin böyle tahliyelere çok sıkı kısıtlamalar getirmesi nedeniyle bu kişilerden birkaçının hayatını kaybettiğini belirtti.

 

Gıda Temel İhtiyaç 


Bölgeye son olarak 23 Ekim'de 25 bin kişiye yardım taşıyan bir yardım konvoyu ulaştırılmıştı. Bazı mahallelerin ele geçirilmesi ve bölgeye gıda sokulmakta kullanılan tünelleri tahrip edilmesi sonucu Doğu Guta'daki gıda fiyatları zirve yaptı.  Geçen hafta BM iki gıda deposunun yağmalandı.

 


Taglar: #guta #açlık #doğuguta #BM #birleşmişmilletler

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 31.10.2017

Kaynak: BBC Türkiye

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler