Haftada 3 Kez Mantar Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor

Okunma [1622]
Haftada 3 Kez Mantar Prostat Kanseri Riskini Azaltıyor

 

Bilim insanları 40 bine yakın kişiyi inceleyerek yaptıkları çalışmanın sonucunda  mantarın erkeklerde oluşabilecek prostat kanseri riskini azaltabileceğini söyledi. 

 

 

Anti kanser özellik 

 

Araştırmacılar, Japonya'da 40-79 yaşları arasındaki 36.499 erkeği 13 yıl inceledi. Katılımcılar diyetleri dahil yaşam tarzı alışkanlıklarına ilişkin anketler doldurdular. Uluslararası Kanser Dergisi'nde yayınlanan makaleye göre, haftada en az üç kez mantar yiyenler, haftada bir kez yiyenlere göre prostat kanseri gelişme riskinden yüzde 17 daha düşüktüBu, mantarı haftada iki kez tüketenlerde yüzde 8'e düşmüştü. Bu etki 50 yaş ve üstü erkeklerde daha belirgindi. Özellikle shiitake, istiridye, maitake ve kral istiridye gibi mantarlar antioksidanlar içeriyor. Geçmişte yapılan çalışmalar ayrıca mantarın anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. 

 

 

Sadece mantar değil, diğer sebzelerin tüketimi de önemli 

 

Yazarlar, prostat kanserini önlemenin bir yolu olmamasına rağmen, yaptıkları açıklamada, geçmiş araştırmaların sebze ve meyvelerle dolu sağlıklı bir diyet uygulamanın da riski azaltabileceğini öne sürdü. Ayrıca çalışmalarının sınırlıkları olduğunu söyleyen araştırmacılar,  katılımcıların sadece araştırmanın başında ne kadar mantar yediklerini bildirdileri ve bu miktarların zaman içinde dğişmiş olabileceğini anlattılar.  Şu şekilde eklediler; "Bu bulgu,  mantar tüketiminin prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu ilişkiyi doğrulamak için diğer popülasyonlarda ve ortamlarda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor." 

 

 

Mucizelere yer yok

 

Araştırmacıların genel görüşü "Tek bir" mucize yemeğin "kanser riskini kendi başına azaltması muhtemel değil. Genel diyetiniz çok daha önemlidir. Bu nedenle alışveriş sepetinizi mantarlarla doldurmak yerine, çeşitli sebzeler, tam tahıllar ve meyvelerin dengeli bir diyetin parçası olarak düşünmeyi deneyin. Sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olacak bir yol. " şeklinde oldu. 

 

 


Taglar: #bilim #kanser #erkek #erkeksağlığı #prostat #mantar #sebze #diyet #beslenme #araştırma #research #newsweek #uluslararasıkanserdergisi #science

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 07.09.2019

Kaynak: Newsweek

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler