Hamilelikte Beslenme Araştırması

Okunma [2042]
Hamilelikte Beslenme Araştırması

 

Hamilelikte Yüksek Yağlı Beslenmenin Çocuğa Etkileri Şaşırttı

hamilebeslenmesi1.jpg

Gebelikleri sırasında yağdan zengin diyetle beslenen kadınların çocuklarının (zihinsel) mental sağlıkla ilgili problemlere daha eğilimli olduğunu buldular.

 

 

Çalışma Nerede Yapıldı?

hamilebeslenmesi2.jpg

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nde yapılan güncel çalışmada, yüksek yağ içeren diyetin etkileri gebe maymunlar üzerinde araştırıldı.

 

 

Maymunlar Üzerinde Kanıtlandı

hamilebeslenmesi3.jpg

Toplam 65 adet gebe makak cinsi maymun iki gruba ayrıldı. Bir gruba yağdan zengin diyet verilirken diğer grup kontrol grubu oldu. 135 adet dişi ve erkek yavru incelendi. Bunlardan anne karnında yüksek yağ içeren diyete maruz kalanlarda kontrol grubuna göre daha fazla anksiyeteye rastlandı.

 

Hem Anne Hem Bebek Etkileniyor

hamilebeslenmesi4.jpg

Yağdan zengin beslenme sadece anne adayları için sağlık problemi oluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda bebeğin beyin gelişimini ve hormonları altüst ediyor. İleriki dönemde çocukta anksiyete ve depresyon gibi bozukluklara yol açıyor.

 

 

Çocuk Daha Sonra Sağlıklı Beslense Bile...

hamilebeslenmesi5.jpg

Gebelik boyunca aşırı yağlı beslenmek, çocukta beyin gelişimini olumsuz etkilediğinden serotonin (mutluluk hormonu) seviyesi düşüyor ve duygu durum bozuklukları gelişiyor. Ne yazık ki bu etki çocuk daha sonra sağlıklı beslense bile geri dönmüyor.


Taglar: #Hamile #Beslenme #Diyet #Çocuk #Depresyon #Yüksekyağlıbesinler

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 02.08.2017

Kaynak: Eurekalert

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler