Hareketsizlik Beyin İçin Daha Cazip

Okunma [986]
Hareketsizlik Beyin İçin Daha Cazip

 

Bilim insanları, hareketsizlikten kaçınmaya çalışırken fazladan efor sarf eden beynin, bu nedenle "rehavetin cazibesini" tercih ettiğini kaydetti.

 

Beyin hareketten kaçıyor

 

British Columbia Üniversitesi'nden araştırmacılar "egzersiz açmazı" olarak adlandırdıkları durumu açıklığa kavuşturmak için yaptığı araştırma, beynin hareketsizlikten kaçınmaya çalışırken fazladan efor sarf ettiğini gösterdi. 

Ayrıntıları "Neuropsychologia" dergisinde yayımlanan araştırmada, bu noktada "beynin hareket etmektense koltukta uzanmayı tercih ettiği izlenimi uyandırdığı" belirtildi.

 

Spor yapmamak için kendinizle mücadele ettiniz mi?

shutterstock_757605628.jpg

 

Araştırma çerçevesinde bilgisayar karşısına oturtulan bir grup genç yetişkine simgesel ekran karakterinin kumandası verildi. Deneklere daha sonra aniden belirip kaybolan, fiziksel aktiviteyi ya da hareketsizliği betimleyen küçük imgeler gösterildi.

Hızla fiziksel aktivite imgesine doğru harekete geçmesi gereken deneklerin genellikle başarılı olduğu ancak bu sırada elektriksel yöntemle takip edilen beyin dalgaları aktivitesinin beynin hareketsizlik imgesinden uzak durmak için daha fazla çalışması gerektiğini ortaya koyduğu tespit edildi.  

Bilim insanları, bulguların, spor salonuna gitmenin neden bir mücadeleye dönüştüğünü doğruladığını belirterek, "Sonuçlar, hareketsizliğin beynimize yaratılıştan cazip geldiğini fikrini veriyor." ifadesini kullandı. 

 


Taglar: #hareketsizlik #beyin #cazip #biliminsanı #efor #rehavet #BritishColumbiaÜniversitesi #egzersizaçmazı #Neuropsychologia #dergi #journal #science #araştırma #research #fizikselaktivite #physicalactivity #beyindalgaları #movement #beyinvehareket #beyinparadoksu

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 24.09.2018

Kaynak: Hürriyet

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler