Harvard Sağlık Okulu ; Beslenmenin yeni kuralları

Okunma [4191]
Harvard Sağlık Okulu ; Beslenmenin yeni kuralları
 
 
Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA), Amerikalıların yaşamlarının tüm bölümlerinde daha sağlıklı olmasına ve daha sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için yeni beslenme yönergeleri yayınladı. Bebekler ve küçük çocuklar ilk kez dahil edildi, çünkü tavsiyeler tüm yaşam süremizi kapsıyor.
 
Yönergelerin adı "Her lokmayı önemli kılın".
 
 • Sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak istiyorsak, temelde boş kalorili veya daha da kötüsü bize gerçekten zarar veren yiyecekler yememeliyiz.
 • Çünkü yiyecekler bize zarar verebilir. Sağlıksız bir diyet yemek kalp damar hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon ve obezitenin getirdiği diğer her şeyle birlikte obeziteye yol açabilir.
 • Kansere, diş çürümesine, kansızlığa, yüksek tansiyona, zayıf kemiklere ve daha pek çok soruna yol açabilir.

"Ne yiyorsan osun" atasözü oldukça doğrudur.

 

Çocuklar için sağlıklı beslenme neden bu kadar önemli?

 
Çocuklar hayatlarının geri kalanında yanlarında taşıyacakları bedenler ve alışkanlıklar inşa ediyorlar. Gençken edindikleri alışkanlıklar, çoğunlukla yaşam boyunca devam ettikleridir ve biz bunun iyi alışkanlıklar olmasını istiyoruz.
 
Şu anda, çocukların% 40'ı fazla kilolu veya obez ve araştırmalar, bu şekilde kalabileceklerini veya daha da kötüye gideceklerini gösteriyor. Çocuklar yiyecekleri için ebeveynlere ve bakıcılara güvendikleri için kelimenin tam anlamıyla hayatları bizim elimizde.
 
 

Bebekler ve küçük çocuklardan başlayarak Öneriler : İlk yiyecekler ve duyarlı beslenme

 

 • İdeal olarak yaşamın en az ilk altı ayı boyunca mümkün olduğunca anne sütü ile beslenmek. Bu mümkün olmadığında bebekler demir takviyeli bebek maması ile beslenmelidir.
 • Tamamen veya çoğunlukla anne sütüyle beslenen bebekler için D vitamini
 • Duyarlı beslenme : ebeveynler ve bakıcılar, bebeklerin acıktıklarında ve doyduklarında bize verdiği ipuçlarına dikkat etmeye teşvik edilir.
 • Katı yiyeceklere başlamak için yaklaşık 6 aylık olana kadar beklemek.
Bebekler katı yiyecekler yemeye başladığında, ebeveynlerin zevklerini ve yiyecek seçimlerini etkilemeleri için ilk fırsattır, bu nedenle ebeveynler, demir takviyeli tahıllar ve ayrıca meyveler, sebzeler, etler, baklagiller, tam tahıllar ve bütün yiyecekler de dahil olmak üzere her türlü farklı yiyecek sunmaya teşvik edilir. taneler.
 
Ayrıca bebeklere yer fıstığı, yumurta, ağaç yemişleri, deniz ürünleri, süt ürünleri ve buğday gibi potansiyel olarak alerjenik yiyecekler vermeleri önerilir. Araştırmalar, bu yiyecekleri vermenin aslında gıda alerjilerini önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor!
 

 

Çocuklar büyüdükçe kaçınılması ve teşvik edilmesi gereken yiyecekler

 

Tavsiyelere göre çocukların yememesi gereken şey, şekerle yapılan veya üzerine şeker eklenmiş herhangi bir şeydir.
 
Aslında, çocukların 2 yaşından önce diyetlerinde sıfır şeker bulundurmaları önerilir. Besin değeri yoktur, bu yüzden gerçekten boş kaloridir - ve şeker alışkanlığı, kırılması zor olabilecek birçok sağlıksız alışkanlıktan biridir.
 
Çocuklar büyüdükçe, tavsiyeler sağlıklı alışkanlıklar hakkında olmaya devam ediyor.
 
 
Çocuklara Tavsiyeler ;
 
 • Çok sayıda sebze, meyve, tahıl (tercihen en az tam tahıl)
 • Protein (yağsız et, kümes hayvanları, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye, fındık, soya)
 • Süt ürünleri (laktozsuz ve zenginleştirilmiş soya süt ürünleri dahil) almalıdır. )
 • Sağlıklı yağlar

almalıdır.

 

 • Çok az şeker veya doymuş yağ (kalorilerinin% 10'undan azı her ikisinden de olmalıdır)
 • Sınırlı sodyum

almalıdırlar.

Porsiyon boyutları yaşa uygun olmalı (çocuklara ve yetişkinlere aynı miktarda servis edilmemeli), ara öğünler sağlıklı olmalı ve yemek tabağı MyPlate'tekine benzemeli : yarım meyve ve / veya sebze, çeyrek taneden biraz fazla, ve çeyrek proteinin hemen altında.

Dürüst olmak gerekirse, çoğu tabak yemek böyle görünmüyor.

Gerçek şu ki, ABD'de çok az çocuk gerçekten sağlıklı besleniyor. Örneğin, neredeyse hiçbiri yemesi gereken miktarda sebze yemiyor. Bunu tersine çevirebiliriz, ancak bu her türlü alışkanlık değişikliği anlamına gelecektir - sadece çocuklar için değil, evdeki herkes için.
 

 

İşte bazı öneriler :

 

 • Geleneklerinizi yansıtan sağlıklı yiyecekler ve sağlıklı tarifler hakkında bilgi edinin.
 • MyPlate Kitchen, MyPlate for Different Cultures (dünyanın birçok yerinden alınan yemek fikirleriyle) ve EatRight'ta birçok harika bilgi ve fikir var
 • Hafta için yemek ve atıştırmalıklar planlayın.
 • Çoğu zaman sağlıksız şeyleri yeriz çünkü bunlar kolay ve ulaşılabilirdir. Önceden bazı öğünler ve atıştırmalıklar hazırlamak gibi önceden plan yapmak da yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı alışveriş yapın! Planlarınızı yaptıktan sonra, malzemeleri ve sağlıklı atıştırmalık yiyecekleri listeye ekleyin. Soda, tatlılar ve abur cubur yiyecekleri bırak. Çünkü eve almazsan yiyemezsin.
 • Birlikte yemek yiyin. Birlikte de pişirin. Aile yemekleri çocuklar ve aileler için iyidir ve iyi bir örnek oluşturmanın en iyi yoludur.
 • Denemeye devam et. Zevklerin ve alışkanlıkların değişmesi biraz zaman alabilir. Çocuklar - ve birçok yetişkin - farkına varmadan önce tekrar tekrar bir şeyler denemeye ihtiyaç duyabilir.

Taglar: #diyetrehberi #diyet #diyetisyen #market #aileyemeği #sebze #meyve #protein #dietaryguideline #harvard #harvardmedicalschool

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 3.02.2021

Kaynak: Harvard Medical School

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler