Her İlçeye Ücretsiz Diyetisyen

Okunma [2147]
Her İlçeye Ücretsiz Diyetisyen

Türkiye'de nüfusun %30' unun fazla kilolu olduğunun ortaya çıkması üzerine, Sağlık Bakanlığı obeziteye karşı seferberlik niteliğinde adımlar atmak için harekete geçti. 81 ilde 957 ilçeye ücretsiz Sağlıklı Yaşam Merkezi kurulacak. Her mahallenin de bir diyetisyeni olacak.

Türkiye'de fazla kiloluların oranı nüfusun yüzde 30'una yükselince, Sağlık Bakanlığı obezite alarmını en üst seviyeye çıkardı. Hazır beslenme ve fiziksel hareketsizliğin daha da yaygınlaşmasıyla obezite ile kalp-damar, sindirim sistemi ve diyabet hastalıklarının zirve yapacağını öngören bakanlık, acil önlemleri devreye sokmaya hazırlanıyor.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, 81 ildeki toplam 957 ilçede Sağlıklı Yaşam Merkezi açarak, ülkenin ‘fazla kiloları'nı eritmeye çalışacak.

her-ilceye-ucretsiz-diyetisyen-2.jpg

Ücretsiz fitness ve spor salonlarının yer alacağı bu merkezlerde görevlendirilecek. Mahalle diyetisyenleri ve psikologlar, aile hekimleriyle işbirliği yaparak obeziteyle aile boyu mücadele edilmesini sağlayacak. Merkezlerde, çocukları uyuşturucu, alkol ve sigaradan uzak tutmaya dönük olarak tiyatro, sinema faaliyetleri ücretsiz sunulacak. 2015'te 12 ilde pilot çalışmayı başlatacak olan bakanlık, uygulamayı 2016 sonuna kadar tüm ülkeye yaygınlaştıracak.

Amaçlarının her mahalleye bir sağlık üssü kurmak olduğunu belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde aile sağlığı, toplum sağlığı hizmetleri verilecek, aile diş hekimleri ile 112 Acil Servis birimleri de bulunacak" dedi.

Haberin videosunu youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.


Taglar:

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 04.06.2015

Kaynak:

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler