Herkes Tartı Olmuş

Okunma [3631]
Herkes Tartı Olmuş

 

Yazar, koşucu, konuşmacı Yonca TOKBAŞ... Birçok kişi onu @4yaprakliyonca adlı instagram sayfası ile tanıyor. Yonca TOKBAŞ'ın ''Zeytin Dalı Uzatmak istiyorum...'' şeklinde başladığı yazısındaki düşüncelerini siz haklı buluyor musunuz?

 

 

İşte o yazı...

 

Zeytin Dalı Uzatmak istiyorum. Artık barışsak ya şu bedenlerimizle! Kendimizle! Çok yoruldum. Çok bunaldım. Sıkıldım. Yalnız olmadığımı da biliyorum. Her karşılaşmanın ilk cümlesi ve ünlemi:  ‘‘ Kilo almışsın, şöyle olmuşsun, böylesin…'' yetmiyor herkes kendini sürekli  inceliyor ve daha mükemmel olmak için dövüyor da dövüyor!

Belim kalınlaştı, bilmem kimin de bacakları kalın… Benim gıdım sarktı. Memem büyük, memem küçük… Totoma dolgu lazım, kolum sarktı…  Selülitle savaş karışık doldur… Ay yeter! Dış görüntü takıntısı ve şekilcilikten hastayız, çocuklar da hasta görmüyor musunuz? Herkes anoreksik herkes bulmik herkesin psikolojisi bozuk ve yine konumuz bu! Yazlığa gelmek istemeyen var bakışlardan çekindiğinden usandığından. Sordum mu arkadaşım ben sana. Samimiyet mi bu şimdi?


Benim nereme ne olmuş neden seni bu kadar ilgilendirdi? Geçen sene öyleymiş bu sene böyle. El kadar çocuğun kilosu, boyu, bacağı herkesin dilinde. Gencecik kıza da el kadar çocuğa da söylüyorlar! Boyu uzamamış kısa kalmış, kilo almış öbürü cılızmış… Çocuğun bakışları içimi parçalıyor.

 

 

Tanık olduğum en ağır psikolojik şiddet!

 

Yan masa, az ilerisi herkes birbirinin görüntüsü hakkında fikir beyan ediyor. Hepimiz, herkes belli ölçüde olmak zorundayız sanki! Bu nasıl zulüm anlamadım. Tanık olduğum en ağır psikolojik şiddet şu kilo ve görüntü meselesi. İçten yiyor insanları. Birbirimizin orasına burasına bakıp süzmekten sohbet edemez olduk. Hep başarısız, beceriksiz ya da çok iyi başarmışlık konusu bu kaç aldın kaç verdin? Aldın yuh! Verdin bravo! Taciz resmen! Ruhsal taciz! Yediğin her şey zıkkım olduruyor. Acayip sıkıcı. Yani düzgün ifade etmek için kasıyorum kendimi yoksa harbi terbiyemi bozduran bir konu. Bir kural koysak aldın verdin konusunu hiç açmasak. Hele çocuklara bu bu travmayı artık yaşatmasak yarıştırmasak! Yeterince haset, stres, performans, başarı kriteri var. Yeter nolur kilo ve  estetik konusu yeter. İçim şişti yeter!


Taglar: #beslenme #yazar #goncatokbaş #psikolojikşiddet #kiloverme #kiloalma

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 10.07.2019

Kaynak: Yonca TOKBAŞ Instagram Hesabı @4yaprakliyonca

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler