Hızlı Zayıflamak Mümkün

Okunma [2542]
Hızlı Zayıflamak Mümkün

EN ETKİLİ 10 TAVSİYE

Kilo verme işi zaman alan bir uğraş gibi algılanıp doğru alışkanlık kazanma süreci olmadığı sürece bu sırrı çözmek pek de mümkün değil.Kilo veren herkesin kendine özel bir sırrı olabilir.Bu sır ne bir yiyecekte ne bir içecekte ne de bir ilaçta saklıdır. Kilo vermenin sırrı başlangıçtan beri sahip olduğunuz motivasyonun devamlılığıdır.Sağlıklı kilo verme ve kazanılan alışkanlıklar üzerine yapılan bir çalışmanın sonucunda diyetisyenlerin ortak görüşlerini içeren bir listeyi 3 gün boyunca yazımızdan takip edebilirisiniz.

1) Haftada 1 kez tatlı yiyebilirsiniz

Tatlı tüketmek bir yaşam tarzı değil haftada bir kez yaşanılan bir hoşluk ise diyetinize ilave edilebilir keyifle.Tatlı yiyecekleri (kek, kurabiye, çikolata, sütlü veya hamurlu tatlılar) "sevmeyenleri" sevmeyenlerden olmaktansa haftada bir gün kalori kontrolü ayarlanmış sevdiğiniz bir tatlıyı listenizde görmek mümkündür.Bu ve benzeri "kalorili alışkanlıklarınızı" kabul edilebilir düzeylere indirmektir bütün amaç.Bu tarz bir yaklaşım diyetinizin devamlılığını sağlayan en önemli kriterlerden biridir. Günlük listenize akşam yemeğinden sonra ilave edeceğiniz 2 adet ceviz+4 adet kuru kayısı ikilisi bu ihtiyacınızı büyük oranda azaltan bir sır olabilir.

hizli-zayiflamak-mumkun-1.jpg

2) Tatlandırıcılı içecek tüketiminizi sınırlandırın.

hizli-zayiflamak-mumkun-2.png

Diyet esnasında su kadar serbest tüketilen başka bir içecek de tatlandırıcılı içeceklerdir (kolalı içecekler, tatlandırıcılı soda, şekersiz meyve suları).Ancak bu içeceklerin tüketimi günlük su içiminizi azaltan önemli bir etkendir. Sağlıklı bir beslenme planında günde 8-10 bardak su içiminin yanı sıra 7-8 bardak kadar diğer sıvı içeceklerden tüketmek gerekir.Su dışındaki diğer sıvı kaynaklarını yeşil çay, papatya, rezene gibi bitki çaylarından almanız tatlandırıcılı içecek tüketiminizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

3) Diyet yaparken haftada bir gün serbest öğün.

Özellikle hafta sonu aile ile geçirilen bir akşam yemeği ve dışarıda bir alternatifi sebzesi bol ince hamurlu küçük boy bir pizza ile geçirmek ertesi gün planlarınıza mutlaka yürüyüş ilave etmek diyet esnasında kazanılacak bir alışkanlık olabilir.Serbest öğün de önemli olan listenizde hiç yer almayan (hamur tatlıları, börekler, kekler) besinlerden uzak durmanızdır.

hizli-zayiflamak-mumkun-3.jpg

4) Yulaflı kahvaltılık gevreklerini haftada 1-2 gün alternatif olarak kullanın.

hizli-zayiflamak-mumkun-4.png

Beslenme planınızda özellikle rutinleşmiş kahvaltı içeriği zaman zaman kahvaltıları atlamaya başlamanıza neden olabilir.Hem posa alımınızı arttıracak hem de farklı bir alternatif olacak süt veya yoğurt ile hazırlanmış yulaflı kahvaltılık gevreklerine diyetinizde yer verin. 

5) Öğünlerinizde protein arayışında olun.

hizli-zayiflamak-mumkun-5.png

Ana öğünlerinizde ekmek grubu tüm karbonhidratlı yiyecekleri kırmızı et, tavuk, balık veya kurubaklagiller ile veya peynir, yumurta ile destekleyin.Özellikle öğle öğününüzde avuç içi büyüklüğünde yağsız protein kaynağı almayı ihmal etmeyin.

6) Ana öğünlerde sebze ara öğünlerde meyve.

Zayıflama diyetlerinde genellikle hep çok çok yenildiği düşünülen ama en kolay vazgeçilen yiyecek grubu sebze-meyvedir.Salata yemeden geçirilen bir ana öğün ve meyvesi yenmemiş bir ikindi öğünü günlük posa alımınızı azaltır. Bu durum birbirini takip eden birkaç gün sonunda kabızlık şikayetini beraberinde getirir.Bu durum ortaya çıkarsa önce sebze – meyve tüketiminizi bir düşünün!

hizli-zayiflamak-mumkun-6.jpg

7) Alkollü içecekler genelde diyet listelerinin yasaklar kısmında yer alır.

hizli-zayiflamak-mumkun-7.png

Ancak bu yasak uzun vadede diyetinizi uygulanabilir kılmayabilir.Hafta sonları bayansanız 1 erkekseniz 2 kadehi geçmeyecek kadar alkol alabilirsiniz. Ama sadece haftasonu.

8) Yemek sonrası atıştırma ihtiyacınız varsa bir iki bardak sıcak (şekersiz) çay, kahve veya bitki çayı içmeyi deneyin.

O anda önemli olan aldığınız kalori değil ağzınızı meşgul etmektir.

hizli-zayiflamak-mumkun-8.jpg

9) Aç karnına akşam davetlerine katılmayın.

hizli-zayiflamak-mumkun-9.png

Ara öğününüzü daha erken saatlerde yapmış olsanız bile yemeğe gitmeden 1 saat önce 5-6 adet fındık + 2 adet kuru kayısı kurtarıcı olabilir.

10) Tabağınız dört renkli olsun.

hizli-zayiflamak-mumkun-10.png

Örneğin akşam;90 g tavuk (sarı), domates çorbası (kırmızı), salatalık dilimleri (yeşil), 1 küçük mandalina (turuncu).Besin çeşitliliğinizi sağlamanıza yardımcı bu yöntemi deneyin.   


Taglar:

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 12.04.2015

Kaynak:

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler