Hükümet Çocuklarda Şekeri Azaltıyor

Okunma [3832]
Hükümet Çocuklarda Şekeri Azaltıyor

 

İngiltere'de bisküvi, çikolata, kahvaltılık gevrek gibi ürünleri üreten firmalara şeker oranını azaltma uyarısı yapıldı.

 

Piyasadaki ürünlerin şeker miktarları azaltılacak

shutterstock_373602469.jpg

 

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE), gıda sektörüne şekeri azalt baskısına başladı. Şekeri azaltma kampanyası 2020 yılına kadar şeker alımını arttıran gıdalardaki şeker miktarını % 20 oranında azaltmak için gıda endüstrisinin tüm sektörlerine müdahale edeceğini duyurdu. İlk adım çocukların şeker alımları arttıran kaynakları (yoğurt, bisküvi, kek, sabah ürünleri kruvasan, çörekler ve waffle, pudingler, dondurma, kahvaltı gevrekleri, şekerleme, tatlı ,soslar) gibi gıdalardaki şeker miktarı azaltılacak. 

 

Paketleri küçültün uyarısı

 

Ağustos 2016 tarihli çocuk obezitesini azaltma programı çerçevesinde bir yönetmelik hazırlayan İngiltere Halk Sağlığı Kurumu sektörden, ürünlerinin boyutlarını küçültmelerini ya da daha sağlıklı ürünler üreterek şeker düzeyini düşürmelerini istiyor. PHE ‘nin proramı, 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlere yönelik ürünleri kapsamaktadır. 2017'den itibaren program, çeşitli ürünlerde ve tüm sektörlerde toplam kaloriyi azaltmak için hedef belirleme içerecek şekilde genişletilecektir.

 

Uzmanlar şüpheli

 

İngiltere'de çocuklar her gün ihtiyaçlarının üç katı şeker tüketiyor ve bu alışkanlık obeziteye neden oluyor. Bunu değerlendiren uzmanlar toplumun alışkanlıklarını değiştirmenin zor ve zaman alacağını söyleyerek endişeli olduklarını belirtiyorlar. 

 

Doğal şekerleri tüketin

shutterstock_389061919.jpg

 

Karbonhidratlar ve sağlık hakkındaki raporda, Bilimsel Danışma Komitesi'nin (SACN) tavsiyesinin ardından hükümet, karbonhidrat ve şeker ihtiyacının doğal kaynaklardan (meyve, tam tahıllı ekmek..) karşılanması gerektiğini önermiştir. 

 

Türkiye ve Dünya Diyabette Nerede

 • Türkiye'de diyabet prevalansı: %12,8             
 • Kanada'da diyabet prevalansı: %9,6       
 • İngiltere'de diyabet prevalansı: %13               
 • Amerika'da diyabet prevalansı:% 5,9            
 • Almanya'da diyabet prevalansı: %12,2          
 • Avrupa'da 20-79 yaş arası en fazla diyabetli bireyin bulunduğu ülkeler sıralamasında Türkiye 6 milyonu aşkın kişiyle, Rusya ve Almanya'dan sonra 3'üncü sırada yer alıyor. 
 • Türkiye'de tip 2 diyabet sıklığı ciddi bir yükselme eğiliminde. 2018'de resmi olmayan  veriler diyabet sıklığının %13.7'ye ulaştığını gösteriyor.
 • 11 yetişkinden 1'i diyabetli. (415 milyon)
 • 2 diyabetli yetişkinden 1'ine (%46,5) teşhis konulmamış yani diyabetli olduğunu bilmiyor.
 • Küresel sağlık harcamalarının %12'si, diyabete harcanıyor. (673 milyar ABD Doları)
 • 7 doğumdan 1'i gestasyonel diyabetten etkileniyor.

 

Referanslar


Taglar: #gıda #sektör #şeker #azaltma #bisküvi #çikolata #kahvaltılıkgevrek #HalkSağlığıİngiltere #PHE #yoğurt #kek #kruvasan #çörek #waffle #puding #dondurma #şekerleme #tatlı #sos #paket #küçükpaket #gıdasektörü #obesite #chilhoodobesity #çocuklukçağıobezitesi #cake #yoghurt #PublicHealthEngland PHE'nin serbest şekerler tanımı, bilimsel dergi Public Health Nutrition'da yayınlanmaktadır. Karbonhidratlar ve sağlık hakkındaki 2015 raporunda, Bilimsel Danışma Komitesi'nin (SACN) tavsiyesinin ardından hükümet, karbonhidrat ve şeker ihtiyacının doğal kaynaklardan (meyve, tam tahıllı ekmek..) karşılanması gerektiğini önermiştir.

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 13.11.2018

Kaynak: Derleme Haber

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler