İdeal bel çevresi genişliği ne kadar olmalı?

Okunma [3212]
İdeal bel çevresi genişliği ne kadar olmalı?

İngiltere'de kamuya bağlı Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE), sağlıklı bir bireyin bel çevresinin genişliği ile ilgili çalışma yayımladı. Sağlıklı bir bireyin bel çevresinin boyunun yarısından az olması gerektiğini söyleyen NICE, fazla olması durumunda tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi hastalıkların riskinin arttığını belirtti.

 

Vücut Kitle İndeksi tek başına yetersiz 

Raporda, Vücut kitle indeksini (BMI) ölçmenin de yararlı olduğu ancak karın çevresindeki fazla kiloyu hesaba katmadığının altı çizildi. Bel çevresinin genişliğinin boyun yarısından fazla olmasının ise tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi hastalıkların riskini artırdığı vurgulandı. Çalışma ile ilgili fikirde bulunan diğer uzmanlar ise, bel ölçüsü yönteminin boyu çok kısa olan veya 60 yaşın üzerindeki, yaşlanmayla birlikte boyu kısalmış kişiler için işe yaramadığını aktardı.

Çalışmada yer alan obezite, diyabet ve endokrinoloji danışmanı Profesör Rachel Batterham, "Karındaki artan yağ, bir kişinin tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere yaşamı sınırlayan çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırır" derken, "Bel-boy oranı, sağlık riski yüksek olan ve sağlıklarını iyileştirmek için kilo yönetimi desteğinden yararlanabilecek kişileri tanımlayan basit, kullanımı kolay bir ölçüdür" ifadelerini kullandı.

Sheffield Çocuk Hastanesi'nde diyabet ve kilo yönetimi konusunda uzmanlaşmış danışman çocuk doktoru Nivedita Aswani, küçük çocukların bile karın bölgesindeki yağın etkileri konusunda risk altında olduğunu sözlerine ekledi.

 

İdeal Bel Ölçüsü Kaç Cm Olmalıdır?


Bel çevresinin erkeklerde 94 cm, kadınlarda ise 80 cm'i geçtiğinde tehlike sinyalleri başlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm bel çevresini yüksek risk olarak tanımlamaktadır.

 


Taglar: #bki #vki #bedenkitleindeksi #belçevresi #bel #sağlık #kalpkrizi #belölçüsü #saglik

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 21.04.2022

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler