İspanya en uzun yaşam tahtını Japonya'dan devralıyor

Okunma [2218]
İspanya en uzun yaşam tahtını Japonya'dan devralıyor

 

Dünyada ortalama yaşam süresinin en uzun olduğu ülke Japonya 2040 yılında bu unvanını İspanya'ya devredecek.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Hastalık Ölçütleri ve Değerlendirmeleri Enstitüsü (IHME) tarafından yapılan araştırmaya göre, İspanya'da ortalama yaşam süresinin 85,8 yıl, Japonya'da 85,7 yıl olması bekleniyor.

 

Sigara ve Obezite Japonları geriletti

 

İspanyolların, Akdeniz diyeti olarak bilinen beslenme tarzı sayesinde bu seviyeye çıkacağı öngörülüyor. Bu konuda İspanya Sağlık Bakanlığı'nın beslenme konusundaki politikasına dikkat çekiliyor.

Japonların zirveden inmesine gerekçe olarak ise özellikle erkeklerin sigara kullanımı ve artan obezite oranı gösteriliyor.

 

Türkiye 80 yaşın üzerinde

 

Bütün ülke verilerinin yayınlanmadığı araştırmada hazırlanan genel dünya haritasında Türkiye, 82,5 ile 85 yıl ortalama yaşam süresi aralığında yer alıyor.

Ortalama yaşam süresi 85,8 yıl olan İspanyolların özellikle Akdeniz beslenme tarzı sayesinde bu seviyede olduğuna dikkat çekiliyor. İspanya'nın sağlık bakanlığı bu beslenmenin yararlarını inceleyen en büyük çalışmalardan birine destek sağlamış.

 

Obezite en büyük sorun

 

Araştırmada insan sağlığına gelecekte en büyük zararı obezite, yüksek tansiyon, kan şekeri, alkol ve tütün kullanımı ile çevre kirliliği kaynaklı hastalıkların vereceği belirtiliyor.

Uzmanlar yönetimlerin sigara kullanımının azaltılması, temiz su kaynaklarına ulaşımın sağlanması, obezitenin azaltılması ve çevre kirliliğiyle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Araştırmada sigara kullanımı ve dengesiz beslenme konusunda daha hızlı adımların atılabileceği hatırlatılıyor.

 

Somali listenin sonunda

 

Küresel anlamda ortalama hayat süresinin 2040 yılında 4.4 yıl artması öngörülüyor. İngiltere ve Çin'in aralarında bulunduğu 49 ülkede yaşam süresinin en az 80 olması bekleniyor. Bu rakamın Somali, Zimbabwe, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Lesotho'da 65 yaşın altında kalacağı belirtiliyor. Lesotho'da 57.3 yaş ortalaması ile listenin sonunda yer alıyor. Afrika'da hayat süresini kısaltan en büyük tehlike olarak HIV/AIDS hastalığı gösteriliyor.

 

ABD Geriliyor

 

ABD'de ortalama yaşam süresinin 78,7'den 79,8'ye çıkacak olmasına rağmen genel listede 20 basamak düşerek 43'üncü sıradan 64'üncülüğe gerileyecek.

 

 


Taglar: #yaşamsüresi #Japonya #İspanya #AmerikaBirleşikDevletleri #IHME #Sigara #Obezite #AkdenizDiyeti #yüksektansiyon #kanşekeri #alkol #tütün #Somali #Afrika #HIV #AIDS

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 29.10.2020

Kaynak: Euro News

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler