İsrailli Şirketin 3D Yazıcıyla Ürettiği 'Yüzde 100 Bitkisel Et' Piyasada

Okunma [295]
İsrailli Şirketin 3D Yazıcıyla Ürettiği 'Yüzde 100 Bitkisel Et' Piyasada

 

 

İsrail'deki Redefine Meat, 3D yazıcı kullanarak ürettiği yüzde 100 bitkisel etin İsrail ve tüm Avrupa'daki restoranlarda kullanılabilir hale getirildiğini açıkladı.

 

Gerçek et dokusunun hedeflendiğini söyleyen şirket, soya ve bezelye proteini, nohut, pancar, maya ve hindistancevizi yağı kullanarak bitkisel sığır eti üretimi gerçekleştirdi. Bu türdeki ilk etini 2018'de üreten şirket, saatte 10 kilogram etin 'basılabildiğini' kaydetti.

 

İngiltere'nin popüler et restoranları Marco Pierre White, ünlü Hint restoranı Brigadiers, Hollanda'daki Michelin yıldızlı restoranlardan Ron Gastrobar ve Almanya'daki Facil'de de satışa sunulmaya hazırlanan bitkisel etler, sığır ve kuzu etinin yanında kıyma ve domuz eti de dahil olmak üzere pek çok bitkisel et kaynaklı yemekleri restoranlara servis edecek.

 

Bitkisel bazlı et üretimi, Nestle gibi çok uluslu gıda şirketlerinin bu pazara dahil olmasıyla başlarken, ABD'deki Beyond Meat, bitki bazlı ürettiği burgerlerle sektördeki bitkisel et yolunu açtı. Şu ana kadar bitki bazlı et endüstrisinden gelen tekliflerin köfte, kıyma, tavuk gibi birçok ürüne alternatif olarak yayılmaya başladığı da biliniyor.

 


Taglar: #bitkiselet #vegan #bitkikökenliet #plantbased #plantsafe #et #meat #vejetaryen

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 19.11.2021

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler