Kadınlarda Kilo Vermenin Boy Uzunluğu ile İlişkisi

Okunma [2921]
 Kadınlarda Kilo Vermenin Boy Uzunluğu ile İlişkisi

 

Çok yiyorsunuz ama kilo alamıyor musunuz? Hiç yemiyor ama kilo veremiyor musunuz? Kısa boylu kadınların daha zor kilo verdiğini ortaya çıktı!  Ulusal İstatistik Ofisi'ne göre İngiltere'deki kadınların boy ortalaması 160 santimetredir. Bir insanın boyu ne kadar olursa olsun belirli noktalarda herkes zorluklarla karşılaşabilir. Obesity Medicine Association'dan Craig PRIMACK'e göre kilo vermek söz konusu olduğunda kısa boylu kadınlar kısa çöpü çekmiş olurlar.

 

 

Kısa boyluların bazal metabolizma hızı düşük

 

PRIMACK Cosmopolitan'a açıklamalarda bulundu: ''Bir kadının günde ortalama 1.400 kalorilik bazal metabolik hızı vardır. Bazal metabolik hız, 24 saat boyunca hiçbir şey yapılmadan vücudun yakacağı kalori miktarıdır.'' 160 cm boyunda bir kadınsanız günde 1400 kalorilik yiyecek yiyebilirsiniz. Hiç spor yapmasanız bile aynı gün yataktayken, aldığınız bütün kalorileri yakmış olursunuz. Ne yazık ki daha kısa boylu kadınlar aynı lükse sahip değiller gibi duruyor! PRIMACK açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Kısa boylu kadınların metabolizması daha yavaştır. Boyu ortalamaya uyan bir kadın 24 saat boyunca yatarsa 1.400 kalori yakar. Fakat boyu 1.55 santimetreden kısa olanların bazal metabolik hızı 1.200 kalori iken 1.75 santimetreden uzun olanların 1.750 kalori olarak ölçülüyor.''

 

Primack; kısa boylu kadınların, ne kadar kalori yakılabileceğinin en büyük göstergesi olan yağsız doku kütlesine daha az sahip olduğunu söyledi.Yağsız doku kütlesi; kaslar, organlar, kemikler ve bağ dokuları da olmak üzere yağ içermeyen her türlü dokudan oluşur.Temel olarak vücudunuz ne kadar küçükse, o kadar az enerjiye ihtiyaç duyarsınız ve bu nedenle daha az kalori yakarsınız. Değişmeyecek gerçek olsa da kısa boylu kadınlar için hala bir umut ışığı var. 

 

 

Herkesin metabolizması farklıdır

 

Tabii ki, herkesin vücudu farklıdır. Bu nedenle sadece ortalama değerleri dikkate almak yerine sizin için neyin doğru olduğunu hesaba katmak önemlidir.

The Sun Online'a konuşan beslenme uzmanı Helen BOND: ''Birçok insan aşırı kilolarını yavaş metabolizmaya sahip olmaya bağlıyor. Her insan farklı metabolizmalara sahiptir.'' şeklinde açıklamada bulundu.

 


Taglar: #UlusalİstatistikOfisi #İngiltere #kadın #boy #kilo #bazalmetabolizmahızı #ObesityMedicineAssociation #CraigPrimack #Cosmopolitan #TheSunOnline #HelenBond

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 30.01.2019

Kaynak: Onedio

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler