Kanıtlanmış Ama Bilinmeyen 9 Zayıflama Yöntemi

Okunma [6912]
Kanıtlanmış Ama Bilinmeyen 9 Zayıflama Yöntemi

 

 

Günümüzde konu kilo vermek olduğu zaman herkesin bir fikri vardır. Şu bitkiyi iç, ekmeği kes, süt içme, akşam 7'den sonra yeme...  Kilo vermenin en doğru ve sağlıklı yolu bu süreci Gerçek Diyetisyen ile yürütmektir. Siz siz olun diyetisyen olmayan birinin sözüyle hareket edip sağlığınızdan olmayın. Bizler kilo vermenize yardımcı olabilecek bir kaç öneriyi sizler için derledik.

 

İşte kilo vermenin diğer şaşırtıcı yolları :

 

1. Mutfağınıza bir ayna takın

 

Tüketici Araştırmaları Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmaya göre, mutfağınızda veya yemek odanızda bir ayna bulunması kilo vermenize yardımcı olabilir. Psikologlar, yediğiniz şeyi tam anlamıyla izlemenin veya yemek yerken kendinizi izlemenin kilo almanızı engelleyebileceğini anlatıyor. 

 

2. Geceleri ışıklarınızı kapatın

 

Gece geç saatlerde uyanık olmak kilo almanıza neden olabilir. Araştırmalar, ışığınızın gece geç saatlerde açık olmasının yeme alışkanlıklarında değişikliğe yol açtığını gösterdi. Metabolizmanız gece saatlerinde en yavaş halindedir. Bu saatlerde yediğiniz ne varsa depolanmaya mahkumdur. Akşam yemeğinin biraz erkene alınması  ve gece lambaların erken söndürülmesi kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. 

 

3. Kahvaltıda çikolata yiyin

 

Yanlış duymadınız. Çikolata hem de kahvaltıda.  Tel Aviv Üniversitesi'nden Profesör Daniela Jakubowicz tarafından yapılan bir çalışma gösteriyor ki, kahvaltıda çikolatalı kek yemek, kilo vermeye yardımcı olabilir.  Sabahları metabolizmamız en hızlı haldedir ve vücut bütün gün kalori yakabilir. Sabahları çikolata yemek, günün ilerleyen saatlerinde tatlı yeme isteğini önlemeye yardımcı olabilir.

 

4. Yemeğinizi koklayın

shutterstock_579004342.jpg

 

Birkaç çalışma, yemeğinizi koklamanın, kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir. Alman Kimya Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan araştırmalar bazı kokuların bizi yemek yemekten alı koyduğunu belirtti. Bir başka çalışma da, sarımsak gibi güçlü aromaları olan besinlerin kokusunun daha az yemek yememize yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

 

5. Kaloriferinizi kısın

 

Kış mevsiminde çok da mantıklı  olmayabilir ama soğuk ortamda vücudunuzun kendi kendini ısıtmaya çalışması  kilo vermenin etkili bir yolu olabilir. Diabet dergisinde yayınlanan araştırmada, daha soğuk ortamlarda, bizi sıcak tutmak için vücudun  yanan bir yağ dokusu olan kahverengi yağ depolarımızın etkinliğini artırdığını ortaya koydu. Çalışma, bir odada 18.8 santigrat derece veya altında bir sıcaklıkta uyuyanların kilo verme olasılığının iki katı olduğunu keşfetti.

 

6. Duvarlarınız mavi olsun

shutterstock_44192557.jpg

 

Burger restoranlarına ait dükkanların sarı, portakal ve kırmızı renklerin benzer renk şemasını ne kadar hızlı takip ettiğini fark ettiniz mi? Bu tonlar, psikolojik olarak açlığı teşvik ettiği kanıtlanmış renkler. Mavi bu renkelere göre karşıt bir etkiye sahiptir. Yemek yediğiniz alanlarda mavi objelerin bulunması veya duvarların yerlerin mavi olması zayıflamanıza yardım edebilir. Mavi plaklar, mavi peçeteler veya mavi bir masa örtüsü satın almak da açlığınızı bilinçaltında bırakmanıza yardımcı olabilir.

 

7. Güneşlenmeyi ihmal etmeyin 

 

Biyologlar yeterince güneş almamanın, kilo verme yeteneğinize zarar verebileceğini keşfettiler. Tennessee Üniversitesi Beslenme Enstitüsü'nden Dr. Michael Zemel, D vitamini düzeyleriniz düşük olduğunda, kalsitol denen bir hormon düzeyinin yükseldiğini gösteren bir çalışma yayınladı. Kalsitol de vücudun yağ birikmesine neden olabiliyor.  Benzer şekilde, D vitamini, vücudun yağ depolamasına neden olan başka bir madde olan stres hormonu kortizolünün üretimini azaltmak için kullanılır. Yani zayıflamak için güneşlenin.

 

8. Yatak odasından ekranları yasaklayın

shutterstock_1092171062.jpg

 

Tabletleri, dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonları yatmadan önce kapatmak kilo vermenize yardımcı olabilir. Pediatrik Obezite Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada, sıklıkla yatak odasında teknolojiyi kullanan kişilerin daha fazla kilolu oldukları gösterildi. Yeterli dinlenememenin ve bu nedenle kötü yaşam tarzı alışkanlıklarından muzdarip olmanın bir sonucu olarak, bir elektronik cihaza erişimi olan gençlerin yatak odasında hiç cihaz bulunmayan çocuklar göre kilo alma olasılığı 1,47 kat daha fazladır.

 

9. Yemek zamanlarında yumuşak müzik çalın

 

Yemek zamanlarını daha az zararsız hale getirmenin en iyi yollarından biri, arka planda slow müzik çalmaktır. Müzikler herkes için olmasa da, daha yavaş çiğneme ve daha yavaş yemeyi teşvik ettiği için zayıflamanıza yardımcı olabilir. Araştırmacılar, yumuşak müziğin stresli ve akılsız beslenme kalıplarını kırdığını ve yemek zamanlarını dikkate değer ve rahatlatıcı deneyimlere dönüştürdüğünü bildirdi. Yiyecekleri aşağıya kürek çekmek yerine, müzik yatıştırıcı bir ortam yaratacak ve sadece orada olduğu için sadece bir sonraki çatal yiyip içmediğinizi düşünmeye başlayacaksınız.

 

 

 


Taglar: #TüketiciAraştırmalarıDerneğiDergisi #çalışma #research #zayıflama #gerçekdiyetisyen #mutfak #kiloalma #metabolizma #çikolata #kahvaltı #TelAvivÜniversitesi #ProfesörDanielaJakubowicz #yemek #AlmanKimyaAraştırmalarıMerkezi #sarımsak #Diabet #McDonalds #KFC #BurgerKing #psikoloji #TennesseeÜniversitesi #Dr.MichaelZemel #hormon #PediatrikObeziteDergisi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 09.10.2018

Kaynak: The Telegraph

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler