Kanser İle İlişkisi Var Mı?

Okunma [1977]
Kanser İle İlişkisi Var Mı?

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada 9,6 milyon insan kanserden dolayı hayatını kaybediyor.   Ülkemizde de kanserden dolayı yılda 422 bin kişi vefat ediyor. Kanser bu kadar sık görülürken ve bu kadar fazla ölüme neden olurken kanser ile ilgili yapılan araştırmalar da güç geçtikçe artıyor. Dolayısı ile medyada bazı besinler kötülenirken bazı besinler yüceltilmekte. Kanser ile ilgili ilişkisini merak ettiğiniz besinleri sizler için derledik. 

 

 

 

Şeker Kanser riskini arttırır mı?

 

adsiz-tasarim-254.jpg

 

Vücudumuzdaki hücreler enerji için glikozu kullanır. Kanser hücreleri anormal şekilde hızlı çoğalır. Bunun için fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Peki, şeker kanser hücrelerini besler mi?

Kanserden korunmak, kanser hücrelerinin gelişimine engel olmak amacıyla şekeri diyetimizden çıkarma konusunda yeterli ve güçlü kanıt bulunmamaktadır. Ancak şekerli yiyecek ve içecekleri çok fazla miktarda ya da sıklıkla tüketmek kilo almamıza sebep olabilir. Fazla kilo ve obezite göğüs, pankreas, karaciğer, yumurtalık ve kolerektal kanser riskini arttır. 

 

"Şekeri kesmek kanseri tedavi etmez ve şeker direkt kanser sebebi değildir."  Cancer Research UK

 

 

Süt ve süt ürünleri kanser riskini arttırır mı?

 

adsiz-tasarim-256.jpg

 

Dünya Kanser Araştırma Fonu(WCRF) bulgularına göre günlük tükettiğimiz süt ve yoğurt gibi besinler kolerektal kanser riskini azaltıyor. Yeterli süt ürünü ve kalsiyum tüketen kişilerde meme kanseri riskinin azalabileceği düşünülüyor. Diğer kanser türleriyle ilgili yeterli kanıt bulunmasa da bazı tutarsız çalışmalar, günlük tükettiğimiz besinlerin ya da kalsiyumun meme kanseri riskini azalttığını ancak prostat kanseri riskini arttırabileceğini söylüyor. Basın ve popüler medya, hayvanlara süt verimini arttırmak için rutin olarak verilen hormonların kanser riskini arttırdığını ve süt ve tükettiğimiz günlük yiyeceklerin bu hormonları içerdiğini bu nedenle kanser riskini arttırdığı şeklinde yanlış rapor edebiliyor. Ancak Avrupa da süt verimini arttırmak için hormon verilmesini yasaklamıştır. 

"Kanser uzmanları kanser riskini azaltmak için süt olmayan bir diyet şeklini önermiyorlar." Macmillan Cancer Support

 

 

Düşük kalorili tatlandırıcılar kanser riskini arttırır mı?

 

adsiz-tasarim-255.jpg

 

Önemli bilimsel çalışmalar, kansere sebep olabileceği ile ilgili eksik önerilerde bulununca düşük kalorili tatlandırıcılar konusu güvenliği konusunda endişelendiriyor. Ancak yakın zamanda insanlar üzerinde yapılan araştırmalar kanser riskini arttırmadığıyla ilgili sağlam kanıtlar sağlıyor. Avrupa'da düşük kalorili tüm tatlandırıcıların güvenliği yiyecek ve içeceklerde kullanılmadan önce  European Food Safety Authority) (EFSA) tarafından titizlikle değerlendirildi.

"Bazı tatlandırıcılar erken kanser riskiyle alakalı olarak şüpheye düşürmüştür." World Cancer Research Fund

 

 

Süper gıdalar kanserden koruyabilir mi?

 

adsiz-tasarim-257.jpg

 

"Superfood" terimini genellikle sözde sağlığa süper güçlü etkileri olan yabanmersini, brokoli, yeşil çay gibi besinleri ifade etmek için kullanırız. Yalnız dikkat etmeliyiz ki bu besinlerin tek başına kanseri tedavi ettiğiyle alakalı yeterli kanıt bulunmamaktadır. Meyve, sebze, zerdeçaldaki zerdeçal gibi besinlerde bu  terimle bilinen antioksidan adında bileşenler bulundu. Laboratuvarda yapılan çalışmalar bu bileşenlerin kanser hücrelerini etkilediğini gösteriyor. Laboratuvarda farklı biçimde ve dozda test edildi. Potansiyel ilişkilerini tespit etmek için daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var. Sağlıklı olmanın anahtarı çeşitli yiyecekleri içeren dengeli bir diyettir. 

"Superfood" terimi bilimsel temeli çok iyi olmayan bir pazarlama metodudur."  Cancer Research UK

 

 


Taglar: #DünyaSağlıkÖrgütü #dünya #kanser #cancer #şeker #glikoz#hücre #anabolik #katabolizma #superfood #tatlandırıcı #gıda besin #kanseryaparmı

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 25.07.2019

Kaynak: Nutrition

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler