Kansere Neden Olan Gıdalar Açıklandı!

Okunma [3981]
Kansere Neden Olan Gıdalar Açıklandı!

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her altı kişiden biri kanserden ölüyor. Sadece 2018'de onkolojik hastalıklar 9.6 milyon insanın ölümüne neden oldu. Uzmanlar, bunlardan üçte birinin düzensiz beslenmeden hayatını kaybettiğini belirtiyor.

 

 

Şeker ve tatlandırıcı ilk sırada

shutterstock_460861249-2.jpg

 

Seçenov Üniversitesi Onkoloji Kliniği Onkolojik Cerrahi Bölümü Başkanı Natalya SUKORTSEVA, konuyla ilgili şunları söyledi: "Şeker ve suni tatlandırıcılar, tehlikeli gıda ürünleri listesinde ilk sıradadır. Rafine edilmiş şekerin aşırı tüketimi, endokrin ve kardiyovasküler sistemlerin kronik hastalıklarına neden olabilir, ayrıca obeziteye yol açabilir. Şeker ikameleri, yapay renklendiriciler ve tatlar ve bunları içeren yiyecekler ve içecekler toksin içerir. Larinks ve özofagusun mukoza zarlarına nüfuz ederek, hücrelerin malign büyümesini tetikleyebilirler ve sadece obeziteye neden olmazlar. Zararlı ürünlerin tüketilmesi boğaz, yemek borusu, mide ve diğer organ ve sistemlerin kanser olmasına yol açar".

 

 

Sucuk ve işlenmiş et ürünleri de listede

shutterstock_1083582977.jpg

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) 2015 yılı sonunda, sucuk ve işlenmiş et ürünlerini kanıtlanmış kanserojen aktivitesi olan ürünler olarak niteledi. IARC uzmanlarına göre, bu ürünlerin sürekli tüketilmesi kolorektal kanserin gelişimine yol açabilir. Günde sadece 50 gram işlenmiş et tüketilmesi bile onkolojik hastalıklara yakalanma riskini yüzde 18 arttırır.

 

 

Düzenli işlenmiş et tüketimi kolon kanseri nedeni 

shutterstock_1043372752.jpg

 

Natalia SUKORTSEVA "Yarı mamül ürünler, sosisler, füme etler ve jambonlar sağlığa zararlı maddeler, fazla tuz ve kimyasallar içerir. O nedenle eğer düzenli olarak sabah, öğlen ve akşam bu ürünler tüketilirse, kolon kanserine yakalanma riski artar" dedi.

Fransız ve Brezilyalı bilim insanları, herhangi bir özel ürünün değil, onların hazırlanma yönteminin kanser hastalıklarına yol açtığını belirtiyor.

 

Onkolojik hastalıklara yol açan ürünler

  • Ultra işlenmiş gıdalar
  • Unlu mamüller
  • Gazlı içecekler
  • Alkollü ürünler ve tütün 
  • İşlenmiş et ürünleri
  • Şeker bakımından yüksek gıdalar
  • Yağ bakımından yüksek gıdalar
  • Tuz bakımından yüksek gıdalar yer alır. 

Taglar: #DünyaSağlıkÖrgütü #veri #DSÖ #WHO #WorldHealthOrganization #dünya #kanser #onkoloji #onkolojikhastalıklar #beslenme #SeçenovÜniversitesi #OnkolojiKliniği #OnkolojikCerrahi #NatalyaSukortseva #şeker #sunitatlandırıcılar #Rafineşeker #endokrin #obezite #UluslararasıKanserAraştırmalarıAjansı #IARC #sucuk #işlenmişet #sosis #fümeet #jambon #işlenmişetürünleri

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 4.02.2020

Kaynak: Sputnik

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler