Karaciğer Yağlanması Beyne Zarar Mı Veriyor?

Okunma [1497]
Karaciğer Yağlanması Beyne Zarar Mı Veriyor?

Uzmanlar, alkol kaynaklı olmayan karaciğer yağlanmasının beyinde oksijen miktarını düşürüp hücrelerde iltihabı artırarak beyne zarar verdiğini ortaya koydu.

 

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Diğer bir adıyla hepatik steatoz olan karaciğer yağlanması, karaciğer hücrelerinde çok fazla yağ depolanması ve birikmesi durumudur. Normal şartlar altında karaciğerde az miktarda yağ bulunur, ancak fazlası çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Karaciğer yağlanması, sebebine göre iki genel türe ayrılır. Çok fazla alkol tüketen bir kişide karaciğer yağlanması geliştiğinde, alkole bağlı karaciğer yağlanması hastalığı (AFLD) olarak bilinir. Alkol kullanmayan ya da çok az alkol kullanan bireylerde gelişen karaciğer yağlanması ise alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması (NAFLD) olarak bilinir.

Karaciğer yağlanması, dünyada tüm nüfusun %25'inde ve morbid obezlerin %80'ninde görülür. 

 

 

NAFLD'nin Beyin Üzerine Etkisi 

ANI News'in haberine göre, İngiltere'deki Roger Williams Hepatoloji Enstitüsünden bilim insanları, alkol kaynaklı olmayan karaciğer yağlanmasının beyin üzerindeki etkilerini inceledi.


Bilim insanları, bu kapsamda, farelere yağ oranı yüzde 10'u geçmeyen ve yağ oranı yüzde 55 olan iki farklı öğün verdi.

 

beyin-sag-lig-i.jpg

 

4 Ay Sonunda Beyin Zararı Ortaya Çıktı

 

Araştırmada, 16 haftanın sonunda, yağ oranı yüksek olan gıdalarla beslenen farelerin karaciğerlerinin yağlandığı, bu durumun ise beyinde oksijen miktarını düşürüp, hücrelerde iltihabı artırarak, beyne zarar verdiği saptandı.

Ayrıca, bilim insanları, yağ ve şeker oranı yüksek gıdaların tüketiminin düşürülmesinin yalnızca obezite ile mücadelede değil, aynı zamanda karaciğer sağlığının ve beyin sağlığının korunması için gerekli olduğunu kaydediyor.

 


Taglar: #karaciğeryağlanması #yağ #yağlanma #karaciğer #organyağlanması #beslenme #diyetisyen #diyet #diet #diyetisyendunyasi

Haberi Yapan: Diyetisyen Dünyası Editörü

Tarih: 28.12.2022

Kaynak: NTV

Sıradaki haber yükleniyor...

Diğer Haberler